Warszawa: Referendum będzie ważne

2013-10-11 8:00
Referendum będzie ważne
Autor: Shutterstock

Ostatnie sondaże nie są optymistyczne dla prezydent Hanny Gronkiewicz-Waltz (61 l.). Wszystkie przewidują, że niedzielne referendum powinno być ważne i prezydent Warszawy straci swoje stanowisko.

Według najnowszego sondażu wykonanego na zlecenie Warszawskiej Wspólnoty Samorządowej przez pracownię ABR Sesta aż połowa mieszkańców stolicy deklaruje, że weźmie udział w niedzielnym referendum w sprawie odwołania prezydent Hanny Gronkiewicz-Waltz! A to oznacza, że głosowanie powinno być ważne i prezydent Warszawy straci swoje stanowisko. Z badania wykonanego na próbie 1036 osób metodą wywiadów bezpośrednich wynika, że aż 52 proc. ankietowanych chce w niedzielę głosować.

Zobacz koniecznie: Referendum już w niedzielę! Zobacz najnowszy sondaż [WIDEO]

To bardzo optymistyczne wyniki w porównaniu z pozostałymi sondażami. Bo badania innych pracowni z ostatniego tygodnia nie przewidują aż tak wysokiej frekwencji. Potwierdzają jednak tendencję, że w głosowaniu weźmie udział wystarczająca liczba wyborców, a więc co najmniej 390 tys. uprawnionych warszawiaków.

Według TNS Polska 27 proc. mieszkańców stolicy jest zdecydowanych pójść na referendum, 9 proc. odpowiada "raczej tak", 7 proc. - "raczej nie", a 42 proc. "zdecydowanie nie". Według sondażu Millward Brown dla TVN24 na głosowanie wybierze się na pewno 32 proc. ankietowanych warszawiaków.

Liczba niezdecydowanych waha się w zależności od sondażu od 5 do 15 proc. Na przekonanie tych ostatnich obie strony konfliktu mają już tylko jeden dzień. W sobotę - podobnie jak w normalnych wyborach - nie wolno już agitować, obowiązuje cisza wyborcza.

Przeczytaj również: Referendum: Tak zagłosują znani warszawiacy! I mówią dlaczego

A ponieważ to frekwencja jest w niedzielę najważniejsza - Państwowa Komisja Wyborcza nie będzie w trakcie głosowania podawać szczątkowych danych o frekwencji, tak jak to robi podczas normalnych wyborów samorządowych czy parlamentarnych. Pierwsze dane poznamy dopiero po godz. 21, po zamknięciu lokali wyborczych.

Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE