Huragan w Polsce: wicher szybko ucichnie. Ksawery jeszcze dzisiaj opuści Polskę

2013-12-07 3:00

Dobre wiadomości pogodowe na dziś. Na szczęście dziś złowieszczy Ksawery odejdzie znad Polski! Po porannych ostatnich porywach wiatru pogoda zdecydowanie się uspokoi.

- Już w sobotę odpoczniemy od wichur - mówi Waldemar Skałba z warszawskiego Biura Prognoz Cumulus. - Huragan przesunie się za naszą wschodnią granicę, systematycznie się wyciszając. W niedzielę opady śniegu ustaną, w poniedziałek znów nieco poprószy, ale tęgiej zimy na razie się nie spodziewamy - dodaje. Dlaczego w ostatnich dniach tak bardzo u nas wiało?

W tym przypadku możemy mówić o huraganie - wyjaśnia ekspert. - Huraganem nazywamy powstającą w rejonie Atlantyku odmianę tak zwanego sztormu tropikalnego, który tworzy się, gdy wiatr wieje z prędkością powyżej 33 m/s, więc około 120 km/h - dodaje. Taka wichura powstała, bo wyż z zachodu spotkał się w Europie Środkowej z nadchodzącym znad Grenlandii bardzo głębokim niżem. - Już w przyszłym tygodniu znów nadejdzie wyż i pogoda się poprawi - mówi synoptyk.

Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE