Skoda Fabia Combi RS II generacja - rok produkcji 2011

i

Autor: Skoda Skoda Fabia Combi RS II generacja - rok produkcji 2011

Wielka mała łazienka

2007-10-09 17:41

Odpowiednie wyposażenie i wykończenie mogą sprawić, że nawet nieduża powierzchnia będzie się wydawała większa, niż wskazywałby na to metraż.

Jaka powinna być łazienka? Marzący o własnym domu powie - przestronna, tak by zmieściły się w niej: spora wanna, umywalka, miska sedesowa, bidet, pralka... I by było oczywiście wystarczająco dużo miejsca na wygodne poruszanie się po niej.

Tymczasem dla dwu-, czteroosobowej rodziny wypracowany przez architektów standard to dwie łazienki w domu parterowym oraz 2-3 w dwukondygnacyjnym. By żyło się wygodnie i bez wyścigów podczas porannej toalety, lepiej ograniczyć metraż łazienek niż ich liczbę. Jak więc urządzić małą łazienkę?

Wanna czy prysznic?

Na małej powierzchni najlepiej sprawdza się prysznic. Może stać się nawet rozwiązaniem przewyższającym możliwości typowych wanien - montaż panelu z hydromasażem daje luksusową przyjemność na niewielkim metrażu.

Prysznicowe minimum to kratka odpływowa, czyli rezygnacja z kabiny, lub tylko brodzik - nieduży, płaski, w kształcie prostokąta bądź ćwiartki koła. Aby woda się nie rozchlapywała po łazience, można zawiesić zasłonkę prysznicową. Ma ona tę wadę, że dość wolno wysycha, a kontakt skóry z przyklejającym się materiałem nie należy do przyjemnych.

Unikniemy tego, montując ściankę prysznicową wyznaczającą strefę kąpieli.

Jeśli zdecydujemy się na tradycyjną kabinę, zwróćmy uwagę na kształt brodzika oraz sposób, w jaki otwierają się jej drzwi. Pięciokątny brodzik narożny zajmuje najmniej miejsca na podłodze, ale na otwarcie rozwieranych drzwi kabiny potrzeba przed nimi wolnego miejsca zakreślonego przez szerokość skrzydła.

Drzwi przesuwne, składane lub harmonijkowe zabierają mniej przestrzeni.

Jeżeli w małej łazience ma być wanna, warto wybrać model narożny. Tak jak w prostokątnej, można zamontować na niej ściankę prysznicową. Pogodzi to zwolenników kąpieli i szybkiego tuszu.

Kształty do małej łazienki

Podwieszane sprzęty. Choć stelaż i obudowująca go ścianka z płyt gipsowo-kartonowych zabierają trochę miejsca w łazience - grubość konstrukcji wynosi 10-15 cm - podwieszane WC lub bidet sprawiają wrażenie lekkości, tak pożądane w małych pomieszczeniach.

Dzięki wolnemu miejscu na podłodze jej powierzchnia wydaje się większa. Jeśli ścianka kończy się na wysokości stelaża, nad WC powstaje półeczka, na której znajdą miejsce kosmetyczno-higieniczne akcesoria. Jeżeli zaś sięga sufitu, można w niej zrobić wnęki: rozbiją płaską, jednolitą powierzchnię, posłużą do ekspozycji atrakcyjnych drobiazgów, a podświetlone dadzą efekt trójwymiarowości i przytulności wnętrza.

Lżejsze meble

Szafki podumywalkowe i te w kształcie słupka, mimo że wykonane z lekkich materiałów i w jasnych kolorach, przez swój kubiczny kształt mogą sprawiać monolityczne wrażenie. By nie przeciążać nimi niedużej łazienki, wybierzmy modele wiszące lub na nóżkach. Oderwanie od podłogi mebli, podobnie jak WC czy bidetu, ma też wymiar praktyczny - łatwiej pod nimi utrzymać czystość.

Sprzęty narożne

Są nie do przecenienia w niedużych łazienkach. Pozwalają wygodnie zagospodarować "trudne" obszary, czyli narożniki. Niektóre - jak wanna czy umywalka - zajmują mniej miejsca niż tradycyjne modele.

Dwa w jednym

Wanna ze ścianką prysznicową, nakładka bidetowa na miskę ustępową czy zamocowanie przy sedesie słuchawki bidetowej - łączenie funkcji prowadzi do ograniczenia liczby sprzętów w łazience i niezagracania jej.

Łazienka rośnie w oczach

Podwieszane sprzęty i wiszące szafki to niejedyne pomysły na to, by uczynić niedużą łazienkę większą. Rozwiązania wnętrzarskie - na przykład odpowiednia kolorystyka, materiały wykończeniowe, oświetlenie czy zastosowanie trików optycznych - sprawią, że będzie się wydawała przestronniejsza, nie tracąc funkcjonalności.

Kolorystyka

W łazienkach, nie tylko tych o niedużej powierzchni, chętnie stosujemy jasne barwy - kojarzą się z czystością. Ciepłe pastelowe odcienie czynią łazienkę przytulniejszą, chłodniejsze - na przykład błękity - działają ożywczo.

W małych łazienkach unikajmy ciemnych barw, bo w takim pomieszczeniu może powstać efekt studni. Z drugiej strony wyłożenie jej ścian i podłogi chłodnymi białymi kaflami zadziała równie nieprzyjemnie.

Przenikanie światła

Błyszczące jasne powierzchnie odbijają światło, więc łazienka wydaje się większa. Możemy wybrać w tym celu na przykład szkliwione płytki ceramiczne, pomalować ściany białą farbą zawierającą specjalne pigmenty czy zastosować w łazience stalowe dodatki. Sprawdzą się również te w wyrazistych kolorach, ale przezroczyste lub błyszczące.

Gładkie szklane tafle wyznaczające strefę prysznica, choć ciężkie, nie stanowią wizualnej bariery, podobnie jak mniejsze szklane elementy - blat umywalki czy półki.

Okno w łazience działa cuda. Jasno oświetlona powierzchnia swą atrakcyjnością odwraca uwagę od niedostatków metrażu, podobnie jak przestrzeń zza okna wnikająca do wnętrza.

W łazience korzystamy również ze sztucznego światła. Fatalnym pomysłem jest zastosowanie w niej tylko jego centralnego źródła. Oświetlenie lustra, przy którym robimy makijaż czy golimy się, punkty świetlne w niszach, na przykład we wnęce prysznicowej - właściwie zaplanowana i wykonana instalacja to nie tylko komfort i bezpieczeństwo korzystania z łazienki, ale także stworzenie większej i przyjemnej przestrzeni.

Choć dziś już o tym prawie zapomnieliśmy, zalety lustra nie kończą się na jego walorach czysto użytkowych. To przede wszystkim środek kształtowania przestrzeni i jej odbioru. Zamocowane w łazience dzięki właściwościom zwielokrotniania powiększy małą przestrzeń. Nie musi być zawieszone wyłącznie nad umywalką.

Ciekawie wyglądają poziome pasy lustra biegnące wzdłuż jednej lub kilku ścian - wydłużają optycznie pomieszczenie.

Ile się zmieści na małej powierzchni

Łazienka o powierzchni 1,5 mkw. w zasadzie staje się WC z miską ustępową i niedużą umywalką. Takie pomieszczenie sprawdzi się blisko wejścia do domu - będzie można szybko skorzystać z toalety, dzieci po powrocie ze szkoły od razu umyją ręce, podobnie jak majsterkowicz czy osoba pracująca w ogrodzie, zanim wpadnie coś przekąsić w kuchni.

W łazience o wielkości od 2,5 mkw. znajdzie się miejsce na kabinę prysznicową - wtedy będzie ona wygodna dla gości lub wraz z gabinetem na parterze zostanie zaanektowana przez nastolatka, który zyska w ten sposób odrębną "minikawalerkę". Gdy łazienka ma od 3 mkw., oprócz WC i umywalki może w niej zostać zainstalowana wanna.

Łazienka na poddaszu

W przypadku małej łazienki pod skosami dachu nie ulegajmy pokusie zmian w proponowanym w planie ustawieniu sprzętów.

Ze względu na wysokość ścianki kolankowej, kształt i kąt nachylenia dachu czy typ okna dachowego nie pod każdą ścianą można zamontować dowolny sprzęt. Zazwyczaj pod skosami umieszcza się niskie sprzęty, trzeba więc z reguły zrezygnować z kabiny prysznicowej. Montując je, uwzględnia się nie tylko ich wymiary, ale także szczególnie bierze pod uwagę wolną przestrzeń przed nimi. Wszelkie zmiany warto konsultować z uprawnionym architektem.

Trudne miejsca - niebanalne aranżacje

Oglądając rzuty pomieszczeń, zwracamy uwagę na ich podatność na aranżacje. Łuki czy uskoki w ścianach łazienki budzą obawy - wydają się nieustawne, a przecież można mieć na nie niebanalne pomysły. Jak wykorzystać kształt takiej łazienki?

We wnęce

Niszę najlepiej zagospodarować na prysznic. Jeśli łazienka jest przeznaczona tylko dla rodziców lub sąsiaduje z pomieszczeniem gospodarczym, ścianę można zbudować z luksferów.

Po łuku

Nieustawną łazienkę można zabudować płytami g-k. Na łukowej ściance pod odpowiednim kątem zawiśnie miska ustępowa.

Ze stelażem

Pomiędzy stelażem a obudowującą go ścianką może zostać wolna przestrzeń. Zmieszczą się tam środki czystości.

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki