Wszyscy biegniemy dla dzieci

2019-09-09 23:05 Materiał Partnerski
Wszyscy biegniemy dla dzieci
Autor: Materiały Prasowe

By pomóc dzieciom z domów dziecka w wyrównaniu szans, można wystartować w biegu, albo kibicować swojej drużynie. 14 września każdy może miło spędzić czas na piknikach rodzinnych odbywających się na stadionach 12 miast w Polsce.

PKO Bieg Charytatywny to ogólnopolska inicjatywa. Jest wydarzeniem, które łączy ludzi pomagających innym.

Najważniejsze zasady

W 5. PKO Biegu Charytatywnym startują pięcioosobowe sztafety, których zadaniem jest przebiegnięcie, jak najwięcej okrążeń stadionów w ciągu godziny. Aby dokonać zmiany, zawodnik musi dotrzeć do strefy zmian i przekazać pałeczkę następnej osobie z drużyny. Bieg zacznie się o 10.00.

Dzieci mają swój bieg

Dwie godziny później, czyli o godzinie 12 wystartuje rywalizacja dzieci mających mniej niż 14 lat, czyli PKO Bieg Charytatywny Młodych. Zawodnicy mogą pobiec w trzech kategoriach wiekowych: 1-6 lat – mając do pokonania dystans 200 metrów, 7-9 lat na dystansie 400 metrów oraz 10-12 lat pokonując dystans 600 metrów.

Bieg bez barier

W PKO Biegu Charytatywnym mogą także startować osoby z niepełnosprawnością, m.in. poruszające się na wózkach. Startują na takich samych zasadach, jak wszyscy dorośli zawodnicy. Jednym z bardziej wzruszających widoków ubiegłorocznej edycji była rywalizacja zawodniczek na wózkach inwalidzkich, które walcząc ze zmęczeniem w deszczu, z całych sił pędziły po bieżni lekkoatletycznej stadionu w Warszawie, żeby pomóc innym. To Julia Sadkowska i Katarzyna Leszczyńska, absolwentki LXV Liceum Ogólnokształcącego z Oddziałami Integracyjnymi im. Generała Józefa Bema, które na co dzień uprawiają inną dyscyplinę sportu – taniec na wózkach. – Jestem tu już trzeci raz i zawsze jest bardzo fajnie. Cieszę się, kiedy mogę wystartować w takich zawodach i jeszcze komuś pomóc – podkreślała Julia Sadkowska. - Deszcz nie stanowił dla mnie problemu. Jestem przyzwyczajona. Trenuję z koleżanką taniec towarzyski i gdy co roku dajemy pod gołym niebem pokaz charytatywny na Krakowskim Przedmieściu, to zawsze pada – dodała.

Dla Katarzyny Leszczyńskiej był to drugi start w PKO Biegu Charytatywnym. – Zdecydowałam się na to po raz kolejny, bo atmosfera bardzo mi się spodobała. Myślę, że za rok też będę chciała wziąć udział w Biegu –zapowiedziała.

Kibice na start

Drugi rok z rzędu do akcji będą mogli się włączyć kibice. Podczas imprezy na trybunach każdego stadionu będzie trwał konkurs na najbardziej barwne i głośne grupy fanów. Zwycięskie grupy w poszczególnych miastach w nagrodę będą mogły wskazać organizacje, którym Fundacja PKO Banku Polskiego przekaże dodatkowe pieniądze. W zeszłym roku w sumie była to kwota 150 tys. zł

Pikniki dla wszystkich

W każdym z 12. miast odbędą się pikniki rodzinne. To wspaniały sposób na wspólne spędzenie czasu. Na stadionach, podzielonych na specjalne strefy, każdy znajdzie coś dla siebie. W Strefie Formy będzie można sprawdzić swoją zwinność i kondycję. Zaplanowano tu wiele stacji sportowych indywidualnych oraz rodzinnych zaprojektowanych tak, aby dzieci w każdym wieku mogły uczestniczyć we wszystkich zabawach. Każdy uczestnik otrzyma specjalną kartę, na której będzie mógł zbierać pieczątki w zamian za zaliczone zadania. W Strefie Familijnej znajdą się wielkoformatowe gry planszowe. To ciekawa propozycja, ale też doskonała zabawa dla całych rodzin. W Strefie Malucha zaplanowano wiele zabaw dla najmłodszych np. kolorowanie papierowych medali czy malowanie twarzy. W Strefie Zdrowia będzie można wziąć udział w szkoleniach z pierwszej pomocy prowadzonych przez ratowników medycznych, a także skorzystać z wielu praktycznych porad, np. co zrobić w razie omdlenia. Tutaj też będzie można skosztować specjalnego, zdrowego menu. Strefa Ekologiczna zachęci do poznania stylu „zero waste”. Dowiemy się co to znaczy, na czym polega i dlaczego warto być eko. W Strefie Relaksu złapiemy chwilę oddechu, odpoczywając na wygodnych leżakach i pufach.

PKO Bieg Charytatywny wyznacza trendy
Małgorzata Głębicka, prezes Fundacji PKO Banku Polskiego
Małgorzata Głębicka, prezes Fundacji PKO Banku Polskiego

– Z roku na rok przybywa uczestników PKO Biegu Charytatywnego. Jesteśmy z tego bardzo dumni. Liczba sztafet jest ograniczona, ale wciąż przybywa kibiców, zwłaszcza młodych, wspierających biegaczy. PKO Bieg Charytatywny to wyjątkowa inicjatywa łącząca rywalizację sportową z celem charytatywnym. To ważny trend, którym podąża coraz więcej organizacji.

Pomaganie zachęca do wysiłku
Marek Kolbowicz, wioślarz, ambasador 5. PKO Biegu Charytatywnego w Koszalinie
Marek Kolbowicz, wioślarz, ambasador 5. PKO Biegu Charytatywnego w Koszalinie

– Jest wiele sposobów, aby zachęcać ludzi do uprawiania sportu czy podejmowania wysiłku, ale najlepszym jest chyba działalność charytatywna. Przykładowo – jeżeli zastanawiamy się, czy uczestniczyć w PKO Biegu Charytatywnym i dowiemy się, że każde przebiegnięte okrążenie zostanie przeliczone na pieniądze dla potrzebujących, to dużo chętniej damy się przekonać do udziału. I to jest moc.

To rywalizacja i aspekt charytatywny
Jacek Wszoła, skoczek wzwyż, ambasador 5. PKO Biegu Charytatywnego w Krakowie
Jacek Wszoła, skoczek wzwyż, ambasador 5. PKO Biegu Charytatywnego w Krakowie

– Nie ma w Polsce wielu biegów, które byłyby całkowicie nastawione na niesienie pomocy – tak, jak przypadku PKO Biegu Charytatywnego. Cechą tych zawodów jest rywalizacja sportowa, zespołowa i aspekt charytatywny, czyli pomoc potrzebującym. To coś, co nadaje bieganiu zupełnie nowy sens. Jeżeli ktoś nigdy tego nie próbował, powinien to zmienić.

Warto spróbować swoich sił
Paweł Januszewski płotkarz, ambasador 5. PKO Biegu Charytatywnego w Warszawie
Paweł Januszewski, płotkarz, ambasador 5. PKO Biegu Charytatywnego w Warszawie

– Podczas PKO Biegu Charytatywnego możemy poczuć się, jak zawodnicy na stadionie lekkoatletycznym. Mamy okazję poczuć wspólnotę z kolegami z pracy, szkoły, podwórka czy innego miejsca. Warto wyjść z domu, wyznaczyć sobie jakiś cel, który znajduje się w zasięgu naszych możliwości i spróbować swoich sił. Tu jednorazowo pokonuje się 400 m, więc nie trzeba mieć kondycji, która umożliwia przebiegnięcie maratonu, wystarczy chcieć.

Ten bieg łączy ludzi
Karolina Gorczyca aktorka, ambasadorka 5. PKO Biegu Charytatywnego w Lidzbarku Warmińskim
Karolina Gorczyca aktorka, ambasadorka 5. PKO Biegu Charytatywnego w Lidzbarku Warmińskim

– Takie duże przedsięwzięcia, jak PKO Bieg Charytatywny łączą wielu ludzi w słusznej sprawie. To, że możemy komuś pomóc, daje dużą satysfakcję. Zwłaszcza wtedy, gdy chodzi o potrzebujące dzieci. Od zawsze miałam potrzebę pomagania tym, którzy tego potrzebują. Sama dostałam w życiu dużo dobrego od wielu wspaniałych ludzi. Miałam sporo szczęścia. Dziś, chcąc się za to odwdzięczyć, staram się i pomagam innym.

Biegacze lubią pomagać
Sebastian Chmara, wieloboista, ambasador 5. PKO Biegu Charytatywnego w Rudzie  Śląskiej
Sebastian Chmara, wieloboista, ambasador 5. PKO Biegu Charytatywnego w Rudzie Śląskiej

– PKO Bieg Charytatywny jest wyjątkowy, bo można pomagać potrzebującym, a przy tym doskonale się bawić. Energia, która się tam wyzwala, jest nie do opisania. Kto był ten wie, o czym mówię. Warto się przekonać!   W wielu miastach lista zapisów zapełnia się szybko. Myśleliśmy, że w tym roku zajmie to trochę więcej czasu, bo liczba pakietów wzrosła z 70 do 100, tymczasem w wielu miastach wolnych miejsc już nie ma, jak Rudzie Śląskiej, Bydgoszczy czy Warszawy, a w wielu, jak Wrocław czy Łódź listy właśnie się zamykają. Na to wydarzenie biegacze czekają z niecierpliwością. Dlaczego? Bo środowisko biegowe jest otwarte i zawsze gotowe, żeby pomagać..

5. PKO Bieg Charytatywny
Autor: 5. PKO Bieg Charytatywny
Najnowsze