Wszyscy święci i błogosławieni Jana Pawła II. Sprawdź ilu beatyfikował i kanonizował papież Polak

2014-04-09 4:00 VNG

Podczas swojego 27-letniego pontyfikatu papież Jan Paweł II, który sam wkrótce zostanie kanonizowany, beatyfikował aż 1318 osób, a 478 błogosławionych ogłosił świętymi. Do tej pory żaden papież nie wyniósł na ołtarze tylu chrześcijan.

Polski papież zmienił pojęcie świętości. "Świętość nie jest darem zarezerwowanym dla kilku wybrańców. Wszyscy możemy do niej dążyć, ponieważ jest to cel osiągalny również dla nas" - powiedział. Życie żadnego ze świętych wyniesionych przez Jana

Pawła II nie było "lukrowane". Niektórzy tracili wiarę - jak brat Albert Chmielowski, inni się buntowali - jak karmelita bosy ojciec Rafał Kalinowski, który nie zawsze zgadzał się ze zdaniem swoich przełożonych. - Człowiek święty to ten odpowiadający na Boże wezwanie, a odpowiedzią jest gotowość pełnienia woli Boga - tłumaczy abp Józef Kowalczyk, prymas Polski (www.prymaspolski.pl).

Święci i błogosławieni Jana Pawła II

Większość beatyfikowanych i kanonizowanych przez papieża Polaka to męczennicy duchowni i świeccy z całego świata. Jan Paweł II wyniósł na ołtarze m.in. ponad 440 ofiar wojny domowej w Hiszpanii. Największa grupa - 233 kapłanów zamęczonych w Walencji i okolicach - została beatyfikowana 11 marca 2001 r. Ojciec Święty pobił wtedy rekord pod względem liczby osób jednorazowo wyniesionych na ołtarze. Papież z Wadowic beatyfikował też 108 polskich męczenników, którzy ponieśli śmierć za wiarę w obozach koncentracyjnych w czasie drugiej wojny światowej. Kanonizował ojca Maksymiliana Kolbego, który zginął w bunkrze głodowym w Oświęcimiu. W 1984 r. Ojciec Święty beatyfikował w czasie jednej uroczystości 103 Koreańczyków i 99 ofiar rewolucji francuskiej, a w 1988 r. - 117 ofiar wojny wietnamskiej. Do grona świętych Jan Paweł II wyniósł ponadto 120 chińskich męczenników za wiarę, co spotkało się z ostrą krytyką władz Chin. Ogłosił świętą także Edytę Stein, niemiecką karmelitankę pochodzenia żydowskiego, zamordowaną w 1942 r. w Oświęcimiu.

Papież beatyfikował też swych poprzedników: Jana XXIII i Piusa IX. Kanonizował siostrę Faustynę Kowalską - orędowniczkę kultu Miłosierdzia Bożego - oraz królową Jadwigę. Wśród świętych znaleźli się również charyzmatyczny stygmatyk ojciec Pio i założyciel Opus Dei Josemaria Escriva de Balaguer. Polski papież beatyfikował także dwoje z trójki pastuszków, którym w maju 1917 r. ukazała się w Fatimie Matka Boska. Wśród beatyfikowanych jest też Włoszka Gianna Beretta Molla, która świadomie odmówiła poddania się zabiegowi aborcji i zmarła po urodzeniu dziecka.

Kiedy myślę Jan paweł II, to

Krzysztof Krawczyk (68 l.), muzyk:

Przypominam sobie moje wymarzone spotkanie z Ojcem Świętym. Zaśpiewałem przed nim z wielką tremą. Chodziłem wtedy o lasce, bo byłem po wypadku samochodowym. Rzuciłem tę laskę i nie czując bólu, dotarłem do papieża, uklęknąłem przed nim i gdy spojrzałem w jego twarz, zacząłem płakać.

Zobacz: Kanonizacja Jana Pawła II: Gdzie obejrzeć w TV? Kiedy, na jakim kanale? Sprawdź

Polub se.pl na Facebooku