WYDATKI na ADMINISTRACJĘ NFZ. 100 milionów więcej na URZĘDASÓW z NFZ zamiast na LECZENIE PACJENTÓW

2012-07-27 4:55 SUO

Gdyby pieniądze na leczenie Polaków rosły w tak szybkim tempie, jak fundusze przekazywane na utrzymanie administracji Narodowego Funduszu Zdrowia, to bylibyśmy najzdrowszym państwem świata! Bo w ciągu zaledwie trzech lat pula NFZ na ten cel wzrosła o prawie 106 milionów złotych. A najwięcej pieniędzy z tej kwoty wydawanych jest na wynagrodzenia rzeszy urzędników NFZ!

Agnieszka Pachciarz, nowa szefowa NFZ, zaczęła urzędowanie od wielkich, miliardowych finansów. "Super Express" dotarł do projektu planu finansowego NFZ na 2013 rok, pod którym podpisała się nowa prezes. I przecieraliśmy oczy ze zdziwienia.

Choć Platforma Obywatelska kilka lat temu zapowiadała likwidację Funduszu, to okazuje się, że administracja NFZ z roku na rok kosztuje nas coraz więcej. W 2010 roku koszty administracyjne tej instytucji wynosiły niewiele ponad 576 mln zł. Za to w planie finansowym na 2013 rok kwota na ten cel wynosi już... ponad 682 mln zł. To roczny budżet co najmniej 10 średniej wielkości polskich szpitali!!!

Najwięcej w tej puli przeznaczone jest na urzędasów. Z roku na rok rośnie kwota na wynagrodzenia. Na 2013 rok zaplanowano na pensję prawie 306 mln zł (dla porównania w 2010 roku było to 301 mln zł). Większa jest też kwota na remonty luksusowych budynków NFZ, na samochody służbowe oraz delegacje.

- Widać, jak bardzo NFZ dba o siebie, o biurokrację, a jak mało o pacjenta! Do tego ten budżet oparty jest na bardzo optymistycznych wskaźnikach: spadającym bezrobociu, rosnących składkach. Prawda jest taka, że ten projekt finansowy jest źle przygotowany. Kolejki do lekarza w przyszłym roku jeszcze bardziej się wydłużą - komentuje nam Bolesław Piecha (58 l.), poseł PiS i przewodniczący Sejmowej Komisji Zdrowia.

Wydatki na administrację Narodowego Funduszu Zdrowia:

2010 - 576 mln zł

2011 - 587 mln zł

2012 - 661 mln zł

2013 - 683 mln zł

Komentarze
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE
Najnowsze