Żaneta Bielecka: Nie uratowałam Gienka z topieli

2013-04-20 4:00 Mucha|zw

Znikające pod wodą oczy pełne rozpaczy i przerażenia... Widok sąsiada topiącego się tuż obok niej będzie prześladował Żanetę Bielecką (21 l.) z Jabłecznej (woj. lubelskie) do końca życia. Bug wystąpił z brzegów i przelewając się przez drogę, porwał rowerzystę. Rzuciła się mu na ratunek. - Pan Gienek trzymał się krzaka. Patrzył na mnie błagalnie. Zabrakło sekundy, żebym chwyciła go za rękę - wspomina, ocierając łzy.

Starorzecze Bugu pod Sławatyczami rozlało się szeroko, podtapiając okoliczne gospodarstwa i łąki. Zalało również drogę w Jabłecznej. Nurt przelewał się przez szosę szeroką na ponad 100 metrów ławą, dość płytką, ale wartką. Metr obok drogi teren się obniżał, tak że woda miała tam kilka metrów głębokości. Mimo to Eugeniusz H. (†59 l.) wybrał się do położonego po drugiej stronie sklepu na zakupy. Znał okolicę jak własną kieszeń, był przekonany, że nic mu się nie stanie. Było przed godz. 19, gdy wracał ze sklepu do domu. Objuczony zakupami przedzierał się przez zalaną drogę pieszo, prowadząc rower. Miał na sobie gumowy kombinezon i to go zgubiło. Woda wlała się do środka, uniemożliwiając mu ruchy.

- Potknął się na dziurze i rower wpadł mu do wody. Gdy próbował go podnieść, nurt przewrócił go i zaczął ciągnąć w kierunku rowu - opowiada Żaneta. Od razu rzuciła się na ratunek sąsiadowi. Mężczyzna kurczowo trzymał się krzaków. Nic nie mówił, tylko patrzył na nią. - Gdy chciał złapać moją wyciągniętą rękę, puścił na chwilę krzaki. Woda porwała go ze sobą - kończy wstrząśnięta kobieta. Przez sekundę widziała jeszcze jego głowę i przerażone oczy. Ciała pana Gienka do piątku nie znaleziono.

Na szczęście to jedyna ofiara powodzi na Lubelszczyźnie. - Sytuacja na rozlewiskach w gminach Hanna i Sławatycze powoli się stabilizuje. Na wodowskazie we Włodawie poziom rzeki systematycznie się obniża - mówi Kamil Smerdel, rzecznik prasowy wojewody lubelskiego.

Wielka powódź nam nie grozi

Z ustaleń hydrologów wynika, że obecnie największe zagrożenie lokalnymi podtopieniami występuje na Lubelszczyźnie, gdzie z brzegów występuje Bug. Miejscami wylewa także Odra na Dolnym Śląsku. Podtopienia mogą również występować lokalnie w rejonie Mazowsza. Nie grozi nam jednak jakaś wielka powódź. Najnowsze prognozy pogody napawają optymizmem - mówi Waldemar Skałba z Biura Meteorologicznego Cumulus.

Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE
Najnowsze