Zielona fala nie tylko dla karetek. Zwykły kierowca też z tego skorzysta

2019-06-02 12:57
ITS+mapa+Glwice
Autor: its.gliwice.eu

Pierwszy w województwie śląskim i jeden z najnowocześniejszych w Polsce. ITS Gliwice, czyli inteligentny system sterowania ruchem drogowym w mieście kosztował 29 mln zł. Dzięki niemu piesi nie muszą czekać wieczność na przejściach drogowych, autobusy komunikacji miejskiej mogą jeździć punktualnie, a pojazdy uprzywilejowane na czas dojadą do miejsca przeznaczenia.

Na terenie całego miasta zamontowano setki czujników i punktów pomiarowych. Wykrywają one pojazdy zbliżające się do skrzyżowań. pracujących przez całą dobę. System wykorzystuje m.in. kamery wideodetekcji, które wykrywają i liczą pojazdy zbliżające się do skrzyżowania. Na podstawie zebranych informacji sterownik sygnalizacji świetlnej dopasowuje długość zielonego światła do natężenia ruchu pojazdów w danym kierunku. Komputer dostosuje czas świecenia zielonego światła do natężenia ruchu samochodów w danym kierunku. Gliwicki Zarząd Dróg Miejskich wyposażył 160 autobusów i 90 pojazdów służb ratowniczych w specjalne nadajniki umożliwiające szybszy oraz bezpieczniejszy przejazd przez skrzyżowania z sygnalizacją świetlną. Co to oznacza w praktyce? A to, że gdy autobus zbliża się do skrzyżowania z sygnalizacją świetlną i jest opóźniony, ITS to wykrywa, wydłuża czas zielonego światła i pojazd zyskuje priorytet.

Nie trzeba być kierowcą karetki lub autobusu, by korzystać z dobrodziejstw systemu. Wystarczy zainstalować na smartfonie aplikację ITS Gliwice, by jeszcze nie odpalając auta dowiedzieć się, jak najszybciej dotrzeć z punktu A do punktu B. Na razie aplikacja dostępna jest tylko dla posiadaczy telefonów pracujących na Androidzie, ale Zarząd zapewnia, że niedługo pojawi się apka dla „ajfonowców”. System inteligentnego sterowania ruchem drogowym w mieście nie powstał z dnia na dzień. Testowano go przez trzy lata. Rozwiązanie chwalą sobie szczególnie kierowcy pojazdów uprzywilejowanych. Nie jest idealny, ale jak każde nowatorskie infromatyczne rozwiązanie wymaga ulepszeń i poprawek. Kolejne „apgrejdy” pozwolą na poprawienie błędów. W Gliwicach już zapowiadają, że funkcjonalność systemu będzie rozszerzona przez wprowadzenie do niego dronów. Brawo, tak trzymać.

Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE