ZUS: Bardzo dobre wskaźniki dla przyszłych emerytów

2022-05-20 9:24
ZUS: Bardzo dobre wskaźniki dla przyszłych emerytów zdjęcie otwierające
Autor: Shutterstock

W czerwcu stan kont osób ubezpieczonych w ZUS, gdzie gromadzone są informacje o składkach na ubezpieczenie emerytalne, wzrośnie o 9,33 proc. – poinformowała prof. Gertruda Uścińska, prezes ZUS.

Co roku w czerwcu Zakład Ubezpieczeń Społecznych waloryzuje stan kont i subkont ok. 24 mln osób ubezpieczonych. Kwoty tam zapisane są podstawą obliczenia emerytury, a więc wprost przełożą się na wysokość przyszłego świadczenia.

Wskaźniki waloryzacji a wysokość emerytur

Tegoroczny wskaźnik waloryzacji składek wyniesie 9,33 proc. Wskaźnik ten ma też zastosowanie do kapitału początkowego osób, które pracowały przed 1999 r. Wysokość waloryzacji składek zależy od inflacji i wzrostu przypisu składek emerytalnych w poprzednim roku. Waloryzacja nie może być ujemna.

Z kolei wskaźnik waloryzacji subkonta wyniesie 7,07 proc. Na subkontach zapisywane są kwoty środków przeniesionych z otwartych funduszy emerytalnych oraz część składek emerytalnych opłacanych od maja 2011 r. Waloryzacja subkonta zależy od przeciętnego wzrostu nominalnego PKB w ostatnich pięciu latach poprzedzających termin waloryzacji i również nie może być ujemna.

Te wskaźniki bezpośrednio przekładają się na wysokość przyszłej emerytury. Osobie, która zgromadziła na koncie w ZUS 450 tys. zł, dopiszemy prawie 42 tys. zł. Natomiast jeśli ktoś dotąd zgromadził 850 tys. zł, dzięki waloryzacji stan jego konta zwiększy się o ponad 79 tys. zł – podaje przykłady prof. Gertruda Uścińska, prezes ZUS.

ILE ZYSKA PRZYSZŁY EMERYT NA WALORYZACJI?

Kobieta 60 lat

Zgromadziła w ciągu swojej aktywności zawodowej 450 tys. zł. Dzięki waloryzacji zyska ok. 176 zł na wysokości świadczenia.

Mężczyzna 65 lat

Zgromadził 450 tys. zł w ciągu całego życia. Zyska dzięki waloryzacji ok. 214 zł.

Aby obliczyć wysokość świadczenia, należy podzielić kwotę składek zgromadzonych na koncie w ZUS przez przeciętne dalsze trwanie życia – ten wskaźnik podaje GUS.

ZUS: Bardzo dobre wskaźniki dla przyszłych emerytów pani
Autor: Materiały prasowe

GWARANCJA WYPŁATY I OCHRONA WARTOŚCI SKŁADEK

Żaden podmiot na rynku nie da nam tak korzystnych warunków, np. na lokacie. Państwo daje gwarancję wypłaty świadczeń oraz chroni realną wartość składek przed inflacją. To pokazuje, że warto oszczędzać na emeryturę w ZUS. Trudno o lepsze zabezpieczenie środków, które gromadzimy przez dekady naszej aktywności zawodowej – dodaje profesor. Wskaźniki waloryzacji składek w ostatnich latach były bardzo wysokie: 9,2 proc. w 2019 r., 8,94 proc. w 2020 r. – Nawet waloryzacja składek przeprowadzona w 2021 r. zwiększyła stan kont aż o 5,41 proc. Mimo że kompensowała inflację i inne procesy gospodarcze za 2020 r., czyli pierwszy rok pandemiczny – wyjaśnia szefowa ZUS. Po zakończeniu waloryzacji ZUS przygotuje informację o stanie konta ubezpieczonego na 31 grudnia 2021 r. i  udostępni ją na Platformie Usług Elektronicznych. Od 2020  r. Zakład nie wysyła już papierowych listów, chyba że poprosi o to klient.

zus partner materiału
Autor: Materiały prasowe