Państwo wyznaniowe

2018-08-18 4:59 Adrian Zandberg
Adrian Zandberg
Autor: Super Express

Nikogo przecież nie zmusza się do korzystania ze środków antykoncepcyjnych. Biskupi też nie mają prawa podejmować takich decyzji za innych - komentuje w najnowszym felietonie Adran Zandberg. 

Polskie państwo działa w oparciu o konstytucję. Prawo przyjmuje parlament, a nie Episkopat. Wydawałoby się, że to oczywiste. Niestety, nie dla wszystkich. Arcybiskupowi Depo taki stan rzeczy najwyraźniej się nie podoba. Uważa, że ważniejsze są święte pisma Kościoła. W homilii w Częstochowie, stwierdził, że inne opinie na ten temat są dla niego "bolesne".
To nie pierwszy taki wyskok biskupów. Słyszeliśmy już, że "jakakolwiek próba odłączenia Kościoła od państwa jest niewłaściwa i sztuczna". Abp Depo chciałby, żeby w Polsce panowała "jedność w wierze i w życiu moralnym". Mi to marzenie wydaje się groźne. Kiedy słyszę ludzi chcących zaprowadzić taką narodową czy religijną jedność, rodzi mi się proste pytanie: co z tymi, którzy chcą żyć inaczej? Czy abp chce zrobić z innowierców obywateli drugiej kategorii? Jak miałoby się zachowywać państwo, które stoi na straży katechizmu? Zmuszać do wiary? A może wystarczy hipokryzja, praktykowane skądinąd przez wielu księży ukrywanie tego, co się naprawdę myśli?
Polska to wolny kraj, arcybiskup ma prawo do dziwacznych marzeń. W końcu są i tacy, którzy chcieliby przywrócić monarchię albo pańszczyznę.

I pewnie nie warto byłoby się tym przejmować, gdyby nie to, że państwo wyznaniowe podoba się też wielu politykom. W rządzie roi się od ministrów, którzy przed każdą ważną decyzją dzwonią do biskupa. Za punkt honoru stawiają sobie pompowanie milionów w biznesy ks. Rydzyka.
To nie w porządku. Państwo to nie jest własność Kościoła. Polacy są różni. Żyją wśród nas katolicy, ale też prawosławni, ateiści, buddyści oraz ci, dla których religia nie jest istotna. Państwo powinno być świeckie, bo Polska należy do wszystkich. W świeckim państwie każdy ma wybór. Jeżeli ktoś chce przestrzegać nauk biskupów - może to robić. Nikogo przecież nie zmusza się do korzystania ze środków antykoncepcyjnych. Biskupi też nie mają prawa podejmować takich decyzji za innych. Zwłaszcza za tych, którzy nie są katolikami i nie uznają ich autorytetu.
Możliwe, że dla abp Depo jest to "bolesne", ale średniowiecze już się skończyło.

Najnowsze