23 sierpnia 1939 r. Pakt Ribbentrop-Mołotow czyli IV rozbiór Polski. Minęło już 75 lat

2014-08-23 12:39

Mija 75 lat od podpisania paktu Ribbentrop-Mołotow. Wtedy zdecydowano, co stanie się m.in. z Polską.

23 sierpnia Rzesza Niemiecka i Związek Sowiecki zawarły w Moskwie układ o nieagresji. Tajny protokół miał określić ich strefy interesów w Europie Wschodniej. Adolfa Hitlera reprezentował Joachim Ribbentrop, a Józefa Stalina Wiaczesław Michajłowicz Mołotow.

- Towarzysze! W interesie ZSSR - Ojczyzny Mas Pracujących - jest by wojna wybuchła pomiędzy Rzeszą i kapitalistycznym blokiem angielsko-francuskim. Należy zrobić wszystko, żeby ta wojna ciągnęła się jak najdłużej, po to, by obie strony nawzajem się wyniszczyły. Właśnie dlatego powinniśmy się zgodzić na zawarcie zaproponowanego przez Niemcy paktu, i pracować nad tym, by ta wojna, gdy już zostanie wypowiedziana, trwała jak tylko można najdłużej - tak wówczas swoją decyzję tłumaczył Józef Stalin.

Tym samym Stalin stał się sprzymierzeńcem Hitlera. Ważną sprawą dla Polski było podpisania dodatkowego tajnego protokołu, w którym zdecydowano, co się stanie z krajami nadbałtyckimi.

- W razie zmian terytorialnych i politycznych na obszarach należących do państwa polskiego, strefy interesów Niemiec i ZSSR będą rozgraniczone mniej więcej wzdłuż linii rzek Narwi, Wisły i Sanu. Zagadnienie, czy interesy obu stron czynią pożądanym utrzymanie odrębnego państwa polskiego i jakie mają być granice tego państwa, może być ostatecznie rozstrzygnięte dopiero w toku wydarzeń politycznych. W każdym razie oba rządy rozważą tę sprawę w drodze przyjaznego porozumienia - tak brzmiał zapisek dotyczący Polski.

Zobacz: Hitler-Więckiewicz i Ribbentrop-Nergal śpiewają "Sen o Warszawie" [Wideo]

Towarzysze! W interesie ZSSR - Ojczyzny Mas Pracujących - jest by wojna wybuchła pomiędzy Rzeszą i kapitalistycznym blokiem angielsko-francuskim. Należy zrobić wszystko, żeby ta wojna ciągnęła się jak najdłużej, po to, by obie strony nawzajem się wyniszczyły. Właśnie dlatego powinniśmy się zgodzić na zawarcie zaproponowanego przez Niemcy paktu, i pracować nad tym, by ta wojna, gdy już zostanie wypowiedziana, trwała jak tylko można najdłużej

Czytaj więcej na http://nowahistoria.interia.pl/kartka-z-kalendarza/news-23-sierpnia-1939-r-pakt-ribbentrop-molotow,nId,1488410#utm_source=paste&utm_medium=paste&utm_campaign=firefox

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki