"NAJWIĘKSZY ATAK DRONÓW W HISTORII"

Atak Iranu na Izrael. Gabinet wojenny Izraela mówi o konieczności odwetu! Będzie kolejny atak?! [ZAPIS RELACJI NA ŻYWO]

2024-04-14 23:01

W sobotę w nocy, 13 kwietnia, Iran wystrzelił w kierunku Izraela ponad 300 dronów. Ostrzał, nie tylko dronami, ale także rakietami, trwał 5 godzin. Z docierających z Bliskiego Wschodu informacji wynika, że większość pocisków została przechwycona przez siły wojsk izraelskich, Wielkiej Brytanii i USA. Media podają, że w nalocie rannych zostało m.in. dwoje dzieci - to 7-letnia dziewczynka i 10-letni chłopiec.

Atak Iranu na Izrael. To pierwsza bezpośrednia konfrontacja tych państw w historii

Iran wystrzelił w sobotę (13 kwietnia) w kierunku Izraela dziesiątki dronów oraz – jak twierdzi - pocisków balistycznych. Bezpośredni atak jest bezprecedensowy i może doprowadzić do poważnej eskalacji napięć po pół roku wojny w Strefie Gazy. USA zapewniły o poparciu dla Izraela i razem z izraelską armią, a także wojskami Wielkiej Brytanii, udało im się zestrzelić większość wystrzelonych z Iranu pocisków. 

- Iran wystrzelił w nocy na Izrael ponad 300 dronów i rakiet, z czego 99 proc. z nich zostało zestrzelonych, co jest znaczącym sukcesem strategicznym - oświadczyło w niedzielę rano izraelskie wojsko

Według rzecznika, Iran wystrzelił w kierunku Izraela łącznie ponad 200 obiektów, w tym dziesiątki pocisków balistycznych. Izraelskie myśliwce strąciły też dziesiątki pocisków manewrujących i dronów. Rzecznik powiedział, że większość pocisków balistycznych zostało strąconych poza przestrzenią powietrzną Izraela. W wyniku ataku, na pustyni Negew w południowej części Izraela, ranna została jednak 7-letnia dziewczynka. Jad donoszą media, stan 7-latki jest ciężki.

W innym przypadku odnotowano „lekkie uszkodzenia infrastruktury” bazy wojskowej, również na południu Izraela – przekazał portal "Times of Israel". Poinformował on także, że pierwszą osobą ranną w ataku był 10-letni chłopiec z beduińskiej wsi w pobliżu miasta Arad. 

UE i kraje zachodnie, w tym Kanada, Francja, Niemcy, Wielka Brytania, a także sekretarz generalny ONZ Antonio Guterres, stanowczo potępili bezprecedensowy atak Iranu na Izrael. W komunikatach zwracano uwagę, że może on zdestabilizować cały region.

Iran grozi silniejszym odwetem, jeśli Izrael odpowie na atak

Władze Iranu zagroziły w niedzielę, że użyją większej siły, jeśli Izrael dokona odwetu za sobotni atak dronami i pociskami – przekazała stacja CNN.

- Islamska Republika Iranu nie zawaha się skorzystać ze swojego niezbywalnego prawa do samoobrony, jeśli zajdzie taka potrzeba – napisał w oświadczeniu stały przedstawiciel Iranu przy ONZ Amir Saeid Irawani.

- Jeśli reżim izraelski ponownie dokona jakiejkolwiek agresji wojskowej, odpowiedź Iranu z pewnością będzie silniejsza i bardziej zdecydowana – oświadczył Irawani.

Iran określił swój bezprecedensowy atak na Izrael jako odwet za bombardowanie jego placówki dyplomatycznej w Damaszku, w którym zginęło kilku irańskich oficerów.

ŹRÓDŁO: PAP

Poniżej znajduje się zapis z relacji na żywo poświęconej atakowi Iranu na Izrael.

Polscy pielgrzymi ewakuowani z Izraela wylądowali w Warszawie
Sonda
Obawiasz się wybuchu wojny w Polsce?

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki