Barszcz Sosnowskiego

i

Autor: Shutterstock Barszcz Sosnowskiego

Barszcz Sosnowskiego wraca! Ciężko poparzona dwulatka

2022-06-08 9:50

Uwaga na barszcz Sosnowskiego! Sezon na tę roślinę już się rozpoczął. Pamiętaj - może rosnąć wszędzie, jej wytępienie jest niezwykle trudne i powoduje ona poważne poparzenia. Barszcz Sosnowskiego już zdążył ciężko poparzyć dwuletnią dziewczynkę w parku. Wielka roślina o grubej łodydze, dużych liściach i białych kwiatach - czy wiesz, jak rozpoznać barszcz Sosnowskiego?

Barszcz Sosnowskiego może rosnąć wszędzie i nie wszyscy wiedzą, jakie zagrożenie stwarza ta wielka roślina o grubej łodydze, dużych liściach i białych kwiatach. Sezon na barszcz Sosnowskiego już się rozpoczął! Niestety, ta inwazyjna roślina zdążyła już w tym roku ciężko poparzyć dwuletnią dziewczynkę. Historia 22-miesięcznej Elli z Wielkiej Brytanii powinna być przestrogą dla wszystkich rodziców. Dziewczynka bawiła się w parku w Hartlepool. Rodzice Elli nie podejrzewali, jakie zagrożenie kryje się wśród wiosennych kwiatów, wśród których bawiło się dziecko. Po powrocie do domu dłonie dziewczynki zaczęły pokrywać się bąblami.

Oparzenie barszczem Sosnowskiego

Lekarze w dwóch szpitalach nie wiedzieli, co dolega 2-latce. Dopiero sam ojciec Elli znalazł w parku barszcz Sosnowskiego. Teraz dziewczynka ma ciężko poparzone, owinięte bandażami rączki. Jak uniknąć takiej sytuacji? Należy wiedzieć, jak wygląda barszcz Sosnowskiego, trzymać się z dala od niego i powiadamiać władze lokalne o znalezieniu tej rośliny.

PRZECZYTAJ TAKŻE: 4-latek jeździł sam na minimotorze! Chłopiec uderzył w płot i zginął

PRZECZYTAJ TAKŻE: PUMA rozszarpywała 9-latkę na kempingu! Straszne obrażenia

Sonda
Czy w twojej okolicy jest problem z barszczem Sosnowskiego?

Barszcz Sosnowskiego. Jak go rozpoznać?

Barszcz Sosnowskiego wyróżnia się przede wszystkim rozmiarami - może mieć do 4 metrów wysokości. To dorodna roślina należąca do selerowatych. Ma grubą łodygę, wielkie pierzaste liście, pokryta jest niebezpiecznymi włoskami zawierającymi toksynę. Niewinnie wyglądające białe kwiatki przypominają nieco koper. Nawet lekkie dotknięcie rośliny może spowodować poparzenia, zwłaszcza w kontakcie z promieniami słonecznymi. Groźne może być samo przebywanie obok dużych kęp barszczu Sosnowskiego. Barszcz Sosnowskiego pierwotnie nie rósł w Polsce, został tu specjalnie przywieziony w latach 50. z ZSRR. Miała być to tania pasza dla zwierząt, ale szybko okazało się, że to nader chybiony pomysł ze względu na poparzenia wśród ludzi i zwierząt, a także ogromną inwazyjność barszczu. Jego wytępienie w miejscach publicznych takich jak park to obowiązek władz lokalnych.

PRZECZYTAJ TAKŻE: Wyciekły tajne instrukcje Putina! Mowa o "zamordowanych dzieciach"

PRZECZYTAJ TAKŻE: To NIE JEST pies! Nie zgadniesz, co przedstawiają te zdjęcia

QUIZ. Poniedziałkowy test z wiedzy ogólnej. Zdobycie 8/10 będzie graniczyć z cudem

Pytanie 1 z 10
Z jaką dziedziną sztuki powinna ci się kojarzyć nagroda Bookera?
Barszcz Sosnowskiego straszy w Jeleniej Górze