Będzie kolejna wojna o Falklandy? Prezydent się WŚCIEKŁ, Wielka Brytania nie odpuści?

2020-09-23 16:08

Falklandy, inaczej Malwiny, to terytorium zamorskie Wielkiej Brytanii, o które toczyła się krwawa wojna w 1982 r. między Brytyjczykami a Argentyńczykami. Mimo że Argentyna przegrała z kretesem, a w wyniku wojny zginęło blisko tysiąc osób, co jakiś czas upomina się o wyspy. Tym razem prezydent Alberto Fernandez wygłosił przemówienie na otwarcie 75. Zgromadzenia Ogólnego Organizacji Narodów Zjednoczonych, gdzie zażądał wznowienia negocjacji w sprawie suwerenności Falklandów, które Wielka Brytania ma ignorować, a jednocześnie na terenach wysp dochodzi do nielegalnej eksploatacji surowców.

Prezydent Alberto Fernandez podczas swojego kilkunastominutowego wystąpienia na otwarcie 75. Zgromadzenia Ogólnego Organizacji Narodów Zjednoczonych rozgrzał cały kraj. Zaproponował innym państwom „strukturalną zmianę gospodarek” w celu „globalizacji solidarności” na świecie, zbiorowe porozumienie na rzecz „inkluzywnego wzrostu narodów” oraz zobowiązanie, że szczepionka przeciwko koronawirusowi jest „dobrem publicznym” globalne, sprawiedliwie dostępne ”dla wszystkich krajów”. - Nie czas na globalizację obojętności, ale na globalizację solidarności w wielu wymiarach - w obliczu pandemii koronawirusa - stwierdził Fernandez. 

Jednak nie te szlachetne plany o solidarności globalnej i wspólnej walce z koronawirusem wybrzmiały najmocniej. Fernandez chce ratyfikacji umowy między Argentyną a Wielką Brytanią w związku z ich zajęciem wysp nazywanych w Argentynie Malwinami po wojnie z 1982 r. Według Fernandeza Wielka Brytania ignoruje wezwania do wznowienia negocjacji w trwającym sporze terytorialnym od prawie 200 lat. Co więcej, prezydent stwierdził, że Brytyjczycy chcą zgody na większą ilość wojska na wyspach, „które nie robi nic poza napięciami w regionie, gdzie panuje pokój i współpraca międzynarodowa”. Według Fernandeza Brytyjczycy mają również jednostronnie i nielegalnie wydobywać na wyspach surowce naturalne. 

Co na to wszystko Wielka Brytania? Brytyjska prasa pisze o Fernandezie i jego wystąpieniu przed ONZ jako o agresywnych roszczeniach, kiedy jego rodacy z kretesem przegrali wojnę w 1982 r. 

W czwartek 24 września Falklandczycy pójdą do urn, by zagłosować w referendum w sprawie jednego okręgu wyborczego dla całego archipelagu. Obecnie na Falklandach są dwa okręgi wyborcze. Pierwszy to stolica Stanley, która wybiera pięciu z ośmiu członków Zgromadzenia Ustawodawczego, oraz tak zwany Camp, który reprezentuje resztę terytorium i wysyła trzech przedstawicieli. Ośmioosobowe Zgromadzenie Legislacyjne czyli Gilbert House, jest w istocie autonomicznym rządem Falklandów, zajmującym się wszystkimi kwestiami poza obronnością i sprawami zagranicznymi. Tymi zajmuje się Londyn, a brytyjskie władze wiele spraw konsultują z mieszkańcami. 

Super Raport 23.09 (Goście: Paweł Kowal z Koalicji Obywatelskiej oraz Michał Wójcik - wiceminister sprawiedliwości, Solidarna Polska)

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki

Nasi Partnerzy polecają