Zgwałcił dwie kobiety, teraz jest transseksualny. Chce trafić do żeńskiej celi

i

Autor: Shutterstock Zgwałcił dwie kobiety, teraz jest transseksualny. Chce trafić do żeńskiej celi

Kontrowersyjna sprawa

Był gwałcicielem, teraz jest transseksualną kobietą. Chce trafić do żeńskiej celi

2023-01-26 10:01

We wtorek, 24 stycznia, sąd w Glasgow orzekł, że 31-letnia transseksualna Isla Bryson jest winna dwóch gwałtów na kobietach, których dokonała przed laty jako mężczyzna. W tej chwili Bryson przebywa w kobiecym zakładzie karnym, ale ma osobną celę. Po ogłoszeniu wyroku ma jednak trafić do celi z innymi więźniarkami. Była żona Bryson nie ma wątpliwości: "Oszukał wszystkich. Nie przestanie gwałcić, to jego natura".

Kontrowersyjną sprawą żyje teraz cała Wielka Brytania. 31-letnia transpłciowa Isla Bryson została we wtorek uznana winną dwóch gwałtów, jakich dokonała jeszcze przed zmianą płci, jako mężczyzna, Adam Graham, odpowiednio w 2016 i 2018 roku. O tym, jak wysoki będzie wymiar kary dowiemy się za około miesiąc. Isla w tej chwili przebywa w więzieniu dla kobiet, jest jednak przetrzymywana w izolatce. Po ogłoszeniu wyroku ma natomiast trafić do wspólnej celi z innymi więźniarkami, co wzbudza ogromne kontrowersje. Isla jak dotąd nie przeszła bowiem operacyjnej korekty płci i wciąż ma męskie organy płciowe. Operacja podobno jest w planach, na razie transseksualistka przyjmuje kurację hormonalną. 

Żona gwałciciela. "Transpłciowość to jego sztuczka. Będzie dalej gwałcił"

Tymczasem Shonna Graham, która z prawnego punktu widzenia wciąż jest żoną Adama Grahama, nie ma wątpliwości, że jego transpłciowość to jedynie sztuczka i oszustwo. Kobieta twierdzi, że nigdy nic nie wspomniał, że czuje, by był w niewłaściwym ciele i "cały jego rzekomy transseksualizm jest jedynie próbą dostania łagodniejszego wyroku i trafienia do lżejszego, kobiecego więzienia". W rozmowie z "Daily Mail" ostrzegła też, że jej mąż "może tam dokonywać kolejnych napaści na kobiety, bo leży to w jego naturze - pierwszego gwałtu dopuścił się niedługo po ślubie". Proces zmiany płci Graham rozpoczął w 2020 roku, niedługo po tym, jak został oskarżony o zgwałcenie dwóch kobiet - jednej w Clydebank w 2016 r. i jednej w Drumchapel w Glasgow w 2019 r. – po spotkaniu z nimi online. Prokuratorzy opisali Brysona jako żerującego na bezbronnych kobietach - pisze "Guardian".

Wielka Brytania: "Skazany gwałciciel oszukał system" 

Wielkie zaniepokojenie całą sprawą wyrazili brytyjscy politycy, aktywiści i specjalna sprawozdawczyni ONZ ds. przemocy wobec kobiet i dziewcząt, Reem Asalem. "Przypominam, jak wiele razy mówiono nam, że pomysł, iż drapieżni i agresywni mężczyźni mogą chcieć wykorzystać obecność luk w systemie i słabych zabezpieczeń, aby wejść do przestrzeni zarezerwowanych dla kobiet, jest niedorzeczny!" - mówiła. "Dla wielu ludzi będzie to wyglądać tak, jakby ten skazany gwałciciel oszukał system, aby spróbować zdobyć współczucie i skończyć w więzieniu dla kobiet. Dlatego bardzo się niepokoję bezpieczeństwem więźniarek, z którymi umieszczono skazanego gwałciciela" - komentuje z kolei Joanna Cherry, posłanka Szkockiej Partii Narodowej.

Wyrok w sprawie Bryson ma zapaść do końca lutego. Wtedy też dowiemy się, czy rzeczywiście trafi do celi z kobietami, czy jednak będzie odsiadywać karę w męskim więzieniu.

Sonda
Czy Isla Bryson powinna odsiadać wyrok w celi z kobietami?
Oskarżony o gwałt i zabójstwo sprzed 21 lat Mariusz P. (43 l.) stanął przed sądem w Białymstoku

Jak polscy geje radzą sobie z homofobią? Gdzie czują się najbezpieczniej i jak szukają miłości?

Posłuchaj rozmowy z seksuologiem!

Listen on Spreaker.
Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany