Putin, wybuch

i

Autor: Shutterstock, youtube.com Putin, wybuch

143 do 5. Kto rozgrzesza Rosję? [LISTA]

Cały świat potępia Rosję! Aneksje nieważne? Te kraje się wyłamały!

2022-10-13 6:18

Zgromadzenie Ogólne ONZ zagłosowało za potępieniem rosyjskiego pseudoreferendum na terytorium okupowanej Ukrainy. To kolejny - tym razem nawet nieco bardziej spójny - głos ONZ w kwestii wojny w Ukrainie. W porównaniu do poprzedniego głosowania - w marcu - nt. rosyjskiej agresji, do głosu potępiającego Rosję dołączyły dwa kraje. Kto popiera Rosję? Poniżej pełna lista głosów z posiedzenia ONZ.

Zgromadzenie Ogólne ONZ głosowało w środę (12.10.22) nad rezolucją potępiającą rosyjskie pseudoreferenda w czterech okupowanych obwodach Ukrainy. Tekst dokumentu uznaje je za nieważne, w jego myśl nie mogą stanowić podstawy do zmiany statusu obwodów. To ważne, bo w przypadku wyzwalania tych obwodów przez Ukrainę, Rosja - w myśl swojej doktryny nuklearnej - miałaby podstawy do użycia tej broni. W porównaniu do poprzedniego głosowania - o agresji Rosji na Ukrainę - dwa kraje dołączyły do sprzeciwu: Brazylia i Gabon.

Polecamy: Biden mówi, czy Putin użyje broni nuklearnej. Zaskakujące słowa prezydenta

Głosowanie ONZ. Kto rozgrzesza Rosję? LISTA PAŃSTW

W sumie 143 kraje potępiły aneksję terenów Ukrainy, 5 krajów było przeciwnych - w tym sama Rosja, Syria, Korea Północna, Białoruś i Nikaragua.

Sonda
Obawiasz się ataku Rosjan na Polskę?

Od głosu wstrzymało się 35 krajów, w tym się wszyscy, poza Białorusią, sojusznicy Rosji w ramach Organizacji Układu o Bezpieczeństwie Zbiorowym - Armenia, Kirgistan, Kazachstan, Tadżykistan, Kuba, Pakistan, Erytrea, Wietnam, Tajlandia i Boliwia.

- Wzywaliśmy wszystkie państwa członkowskie ONZ do poparcia tej rezolucji (...) Teraz nie czas na ustępstwa. Czas działać. Żadna świadoma osoba i żaden kraj nie mogą być obojętne na niszczycielskie konsekwencje tych okropności - mówiła podczas debaty przed głosowaniem ambasador USA Thomas-Greenfield. Przedstawiciel Polski Krzysztof Szczerski przekonywał, że świat nie może ignorować "terrorystycznych" działań Rosji, a niepotępienie Rosji podważyłoby cały system ONZ.

Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany