Dla „New York Timesa” faszyzm wyrósł w Polsce

2012-04-10 18:09

Czy to się kiedyś skończy!? Po serii o „polskich obozach koncentracyjnych” amerykańskie media znów zafałszowują historię i szkalują Polaków! Tym razem dziennikarze – zdawałoby się prestiżowego – „New York Timesa” napisali, że faszyzm urodził się w Polsce! Obraźliwe dla nas wszystkich zdanie pojawiło się w artykule wymierzonym przeciwko niemieckiemu pisarzowi Gunterowi Grassowi. Amerykańscy Polacy głośno protestują przeciw takiemu fałszowaniu historii.

W Wielkanocną Niedzielę w „New York Timesie” ukazał się artykuł Ethana Bronnera i Nicholasa Kulisha zatytułowany „Izrael zakazuje wjazdu Grassowi”. Autorzy chcieli w nim „rozliczyć się” z niemieckim pisarzem za jego dość kontrowersyjny wiersz opublikowany 4 kwietnia w „Suddetsche Zeitung”. Grass oskarża w nim Izrael o chęć zniszczenia Iranu pod pretekstem zlikwidowania broni atomowej tego kraju. Tymczasem – pisze Grass – Izrael sam buduje swój arsenał nuklearny i nie wpuszcza inspektorów międzynarodowych oskarżając o to samo Iran. Po opublikowaniu wiersza zawrzało. Grassa oskarżono o antysemityzm i przypomniano mu służbę w Wehrmachcie. Rząd Izraela uznał go za „osobę niepożądaną” i zabroniono mu przyjazdu.
Przy okazji tej afery w artykule z „NYT” pada nazwa Polski. Ale niestety w bardzo dziwnym i fałszywym kontekście. „Powieść „Blaszany bębenek”, którą Gunter Grass napisał w 1959 roku, to studium początków nazizmu w Niemczech i w Polsce” – tak widzą historię reporterzy „The New York Timesa”. Można z tego wywnioskować, że Niemcy i Polska to dwa kraje, w których powstał nazizm.
Zareagowały już na to organizacje polonijne. Nowojorski odział KPA wydał oświadczenie podpisane przez prezesa Franka Milewskiego.
– To zakłamywanie historii. Amerykanie polskiego pochodzenia są oburzeni, że jako pierwsza ofiara nazizmu jesteśmy teraz przedstawiani jako współodpowiedzialni za ten system. Krótko po dojściu Hitlera do władzy marszałek Piłsudski proponował Francji prewencyjną wojnę przeciw Niemcom i wyeliminowanie nazizmu w zarodku. Paryż odmówił. Później Niemcy chcieli przekonać Polaków do wspólnej wojny przeciw Związkowi Radzieckiemu. Polacy odrzucili ten pomysł – pisze m.in. Milewski w proteście skierowanym do „NYT”.
Także Alex Storożyński, prezes Fundacji Kościuszkowskiej, zareagował na szkalowanie Polski. – Nazizm nie powstał ani nie miał początków w Polsce. Niemieckie czołgi i Wehrmacht zmiotły państwo polskie i wymazały je z mapy na sześć lat. Polska była jedynym krajem pod okupacją niemiecką, w którym nie było rządu kolaboracyjnego. Niemcy zamordowali sześć milionów obywateli, z tego połowę stanowili Żydzi. Proszę więc o sprostowanie stwierdzenia o początkach nazimu w Polsce – pisze Storożyński do reporterów „NYT”.  
– Nie dostałem jeszcze odpowiedzi, ale będę się jej domagać. Pokazuje to tylko, że sprawa obozów to nie jedyna kwestia i  że ciągle trzeba pracować, by dziennikarze nie pozwalali sobie na kłamstwa dotyczące historii Polski – skomentował Storożyński w rozmowie z „Super Expressem”.

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki