Do USA jeszcze długo z WIZAMI, bo senator, który walczy o ZNIESIENIE WIZ miał UDAR MÓZGU

2012-02-14 14:27

Ile jeszcze Polacy będą musieli czekać, by mogli podróżować do USA bez wizy?! O zniesieniu wiz dla Polaków walczy w Kongresie USA m.in. senator polskiego pochodzenia, Barbara Mikulski z Partii Demokratycznej i republikański senator Mark Kirk. Niestety sprawa się komplikuje, bo działacz Republikanów, współautor ustawy o programie bezwizowym miał udar mózgu i na Kapitol wróci najwcześniej pod koniec marca. Jeśli do wiosny projekt nie zostanie przyjęty przez obie izby amerykańskiego parlamentu, najpewniej zostanie zepchnięty na dalszy plan z powodu wyborów prezydenckich.

Projekt nowej ustawy o włączeniu Polski w ruch bezwizowy trafił do Kongresu USA na początku lutego. Zgłosili go m.in. senator polskiego pochodzenie Barbara Mikulski (Partia Demokratyczna), kongresmen Michael "Mike" Quigley (Partia Demokratyczna) i senator Mark Kirk (Partia Republikańska).

Żeby ustawa została przyjęta muszą ją przyjąć dwie izby parlamentu USA, Senat i Izba Reprezentantów. Niestety wszystko wskazuje na to, że w tym roku wizy do USA nie zostaną zniesione.

W listopadzie 2012 roku będą wybory prezydenckie, więc tylko do końca wiosny trwa proces przyjmowania aktów prawnych. Potem Partia Republikańska zacznie blokować wszelkie ponadpartyjne inicjatywy, takie jak m.in. ustawa o programie bezwizowym, żeby Barack Obama (Partia Demokratycza) nie miał znaczących sukcesów w kampanii wyborczej.

D
laczego Mark Kirk jest tak ważny podczas głosowania nad zniesieniem wiz dla Polaków?

Jak podaje Radio Zet senator Partii Republikańskiej potrafił docierać do republikańskich liderów z argumentami przeciw restrykcjom, które są oczywiste. Mark Kirk umiał też wyjaśnić dlaczego wizy utrudniają stosunki dyplomatyczne i wojskowe między USA a Polską.


Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE