Dramat przyjaciela Putina. Stracił 11 willi we Włoszech. Kilka odkupił od Berlusconiego

i

Autor: AP / Dmitry Azarov; Bartosz KRUPA / East News Dramat przyjaciela Putina. Stracił 11 willi we Włoszech. Kilka odkupił od Berlusconiego

Dokąd teraz pojedzie na wakacje?

Dramat przyjaciela Putina. Stracił 11 willi we Włoszech. Kilka odkupił od Berlusconiego

2022-09-01 14:49

Włoska Gwardia Finansowa skonfiskowała 11 luksusowych willi na Sardynii, należących do producenta nawozów, rosyjskiego miliardera i przyjaciela Putina, Wiaczesława Mosze Kantora - poinformowały w czwartek, 1 września, włoskie media. W jednej z nich przez pewien czas mieszkali Ukraińcy, którzy uciekli przed wojną - pisze lokalny dziennik "L'Unione Sarda".

Przyjaciel Putina objęty sankcjami. To efekt wojny na Ukrainie

68-letni Wiaczesław Mosze Kantor ma trzy obywatelstwa: rosyjskie z urodzenia, a także nabyte obywatelstwa Izraela i Wielkiej Brytanii - podaje "The Moscow Times". Do niedawna miał też 11 ociekających luksusem willi na włoskiej Sardynii, jednak z końcem sierpnia włoska Gwardia Finansowa mu je skonfiskowała. Nieruchomości, o których mowa, znajdują się m.in na Szmaragdowym Wybrzeżu. Jedna z nich bezpośrednio sąsiaduje z rezydencją Villa Certosa, należącą do byłego premiera Włoch, Silvio Berlusconiego. Parę innych rosyjski magnat kupił zresztą swego czasu od włoskiego polityka. Konfiskata willi odbyła się z powodu nałożonych na Kantora sankcji w związku z rosyjską inwazją na Ukrainę.

W willi rosyjskiego oligarchy mieszkali obywatele Ukrainy

Restrykcje weszły w życie już w kwietniu, jednak okazało się, że sprawa własności budynków jest skomplikowana - część z nich należała do miliardera, a część do różnych funduszy i osób z nim powiązanych - dlatego właśnie rezydencje udało się zająć dopiero teraz. Dziennik "L'Unione Sarda" podaje ponadto, powołując się na tajemnicze źródło, że jedną z willi zajmowali przez jakiś czas obywatele Ukrainy uciekający przed wojną. A to dlatego, że żona Kantora, Anna, jest z pochodzenia Ukrainką. 

CZYTAJ TAKŻE: Udusiła swoje dzieci, przez dwa tygodnie spała z ich zwłokami. "Zaawansowany stan rozkładu"

Express Biedrzyckiej - prof. Agnieszka Legucka: Rosnąca agresja Rosji pokazuje, że sankcje działają

Kim jest Wiaczesław Kantor, jeden z najbogatszych Rosjan?

Wiaczesław Kantor to właściciel firmy Akron, producenta nawozów mineralnych. Magazyn "Forbes" szacuje jego majątek na ok. 4,6 mld dolarów (ponad 21 mld zł), a w rankingu najbogatszych Rosjan przyjaciel Putina zajmował w tym roku 27. miejsce. Kantor prowadzi też dwie fundacje: Fundację Charytatywną Kantora i Światowe Forum Holokaustu. Konto tej pierwszej zostało zamrożone - podaje "The Moscow Times".

CZYTAJ TAKŻE: Nie żyje prezes rosyjskiego koncernu Łukoil. Wypadł z okna szpitala w Moskwie

Sonda
Czy byłeś kiedyś we Włoszech?
Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany