Ewakuowani z Mariupola dopiero w autobusach dowiadują się, że jadą do Rosji

2022-05-21 9:51
Wojna Ukraina
Autor: PAP/Alena Solomonova Wojna Ukraina

Wojna na Ukrainie trwa. Sytuacja cały czas jest dramatyczna. Niektóre miasta są zrównane z ziemią. Symbolem już tej wojny jest Mariupol. Osoby, które dopiero teraz decydują się na ewakuację z ruin miasta, niestety nie jadą w kierunku, w którym by chciały. - Osoby „ewakuowane” z zajętego przez wojska rosyjskie Mariupola już w autobusach dowiadują się, że są wiezione do Rosji, czyli de facto deportowane – poinformował w sobotę doradca mera miasta Petro Andruszczenko na Telegramie.

Wojna na Ukrainie

Wojna na Ukrainie trwa już kolejny miesiąc. Sytuacja cały czas jest dramatyczna. Niektóre miasta podczas wojny na Ukrainie zostały zrównane z ziemią. Symbolem tej  dramatycznej wojny jest Mariupol. Miasto zostało zrównane z ziemią. Ale wciąż są mieszkańcy, którzy usiłują tam przetrwać. Ci, którzy decydują się na ucieczkę niestety nie jadą tam, gdzie by chciały. Osoby, które dopiero teraz decydują się na ewakuację z ruin miasta, wywożone są do Rosji. O kierunku trasy autobusu dowiadują się, kiedy siedzą już na miejscach. "Po raz pierwszy możemy zobaczyć, jak odbywa się deportacja – napisał Andruszczenko – Dzielnica Metro. Podstawiają autobusy i ogłaszają ewakuację. Już przy wsiadaniu informują, że autobus jedzie do wioski Bezimenne w rejonie nowoazowskim, a potem do Rosji".

Według doradcy mera żołnierze rosyjscy i "wolontariusze" blokują wszelkie próby opuszczenia Mariupola i odmowy deportacji. "Surrealizm staje się w Mariupolu rzeczywistością" – skomentował Andruszczenko, zamieszczając film przedstawiający dużą grupę miejscowej ludności przy autobusach.

W piątek Andruszczenko podał, że w ciągu ostatniej doby wywieziono do Rosji 512 mieszkańców Mariupola. Ludność trafia najpierw do tzw. obozu filtracyjnego w wiosce Bezimenne. "Filtracją" Rosjanie nazywają sprawdzanie obywateli Ukrainy pod kątem ich poparcia dla władz w Kijowie, kontaktów z siłami zbrojnymi, etc.

PLAN OBALENIA PUTINA! Ekspert UJAWNIA co może pomóc
Sonda
Kiedy skończy się wojna na Ukrainie?
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE