Azowstal przejęty przez Rosjan. Kreml ogłosił wielki sukces. Szojgu mówi o "wyzwoleniu"

2022-05-21 7:19
Azowstal
Autor: AP Azowstal już ledwo się broni

Kombinat Azowstal w Mariupolu ostatecznie został przejęty przez rosyjskie wojska. Kreml poinformował o tym oficjalnie w piątek, 20 maja wieczorem. Minister obrony Rosji Siergiej Szojgu przekazał prezydentowi Rosji Władimirowi Putinowi, że zakłady metalurgiczne Azowstal zostały "w pełni wyzwolone", a cały Mariupol jest już opanowany przez Rosjan.

Kombinat Azowstal był ostatnim punktem obrony w Mariupolu nad Morzem Azowskim, największym mieście na drodze z terytorium Rosji na Krym. Miasto jest położone w strategicznym miejscu, dlatego Rosjanie tak bardzo chcieli je zająć w jak najszybszym terminie. Mariupol porównuje się do Warszawy z 1944 roku. Ukraińskie miasto jest kompletnie zrujnowane. Liczbę ofiar szacuje się na kilkadziesiąt tysięcy. Zakłady Azowstal były bronione przez Gwardii Narodowej Azow i 36. Samodzielną Brygadę Piechoty Morskiej. Po kilkudziesięciu dniach obrońcy się poddali.

Zobacz także: Idą na śmierć jeden za drugim. Porażające nagranie z Buczy. Tak Rosjanie mordują cywilów!

Azowstal w rękach Rosjan. Mariupol opanowany przez wojska Putina

Rosjanom poddało się w sumie 2439 ukraińskich obrońców, ostatnia grupa liczyła 531 osób. Ukraińcy ukrywali się w podziemiach zakładu. W piątek, 21 maja, poinformowano o całkowitym przejęciu kontroli nad obiektem. Minister obrony Rosji Siergiej Szojgu powiadomił prezydenta Władimira Putina o tym, że zakłady Azowstal zostały "w pełni wyzwolone".

- Otrzymaliśmy od dowództwa wojskowego Ukrainy rozkaz zaprzestania walk w Azowstalu, w celu ratowania życia i zdrowia naszych żołnierzy - potwierdził podpułkownik Denys Prokopenko, dowódca pułku Azow. Zaznaczył, że z obiektu wcześniej ewakuowano cywilów i rannych. Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski powiedział w piątek, że w ciągu kilku dni zakończy się wywożenie wszystkich osób z Azowstalu. Obrońcy mają zostać wymienieni za rosyjskich jeńców.

Zobacz koniecznie: Oksana przez wybuch miny straciła obie nogi i cztery palce lewej ręki. Jej zdjęcia wzruszają do łez

Sonda
Czy Ukraina wygra bitwę o Donbas?
Express Biedrzyckiej - gen. Bogusław Pacek: Bez nadzwyczajnych działań Zachodu Ukraina sobie nie poradzi
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE