Fałszywe szczepionki na COVID-19 trafią do Polski? Ważna instytucja ostrzega

2020-12-02 16:36 mw
Szczepionka na COVID-19 - dlaczego możemy jej nie dostać? Zaskakujący powód!
Autor: Getty Images

Kiedy koncern farmaceutyczny Pfizer i firma biotechnologiczna BioNTech ogłosiły sukces, że ich szczepionka na koronawirusa spełnia wszelkie warunki, by podawać ją ludziom, pojawiły się komunikaty ostrzegające przed… fałszywymi szczepionkami. Interpol postawił w gotowości wszystkie służby w 194 krajach.

Kradzież, utrudnianie dostaw, a przede wszystkim fałszywe leki, które udają szczepionkę to główne zajęcie przestępców, przed którymi właśnie ostrzegł Interpol. Globalna agencja koordynująca policję z siedzibą we Francji oświadczyła w środę, że wysłała pomarańczowe ostrzeżenie do sił policyjnych w 194 państwach członkowskich, ostrzegając je, aby przygotowały się na ataki zarówno online, jak i w rzeczywistości. 

Podczas gdy rządy przygotowują się do wprowadzenia programów masowych szczepień, gangi przestępcze „planują infiltrację lub zakłócanie łańcuchów dostaw, a także atakują opinię publiczną za pośrednictwem fałszywych stron internetowych i fałszywych leków, które mogą stanowić poważne zagrożenie dla ich zdrowia, a nawet życia - powiedział sekretarz generalny Interpolu, Jürgen Stock. W komunikacie podano, że pandemia już wywołała „bezprecedensowe, oportunistyczne i drapieżne zachowanie przestępcze”. Agencja ostrzega przed nową falą działalności przestępczej „w związku z fałszowaniem, kradzieżą i nielegalną reklamą szczepionek COVID-19”.

Zorganizowane grupy przestępcze w ocenie Interpolu mogą też rozpocząć równoległą produkcję i dystrybucję „nieautoryzowanych i sfałszowanych” zestawów do testów na koronawirusa, szczególnie w obliczu wznowienia podróży międzynarodowych, gdzie linie lotnicze i władze imigracyjne coraz częściej żądają od pasażerów negatywnego wyniku testu. Interpol wezwał tym samym do ścisłej koordynacji między organami odpowiedzialnymi za zdrowie publiczne a organami ścigania, gdy szczepionki będą już dystrybuowane, aby zapewnić bezpieczeństwo łańcucha dostaw i zidentyfikować nielegalne strony internetowe sprzedające podróbki.

Gejowska orgia homofobów w Brukseli. Byli wśród nich polscy dyplomaci?!
Najnowsze