Madryt

i

Autor: Pixabay Madryt

Hiszpania legalizuje eutanazję. "To czyni nas wolnymi"

2021-03-18 15:09

Eutanazja w Hiszpanii. Hiszpański parlament przegłosował ustawę, która pozwala na eutanazję. Tym samym dotychczas obowiązujące prawo idzie w niepamięć. W głosowaniu niższej izby parlamentu w ostatnim czytaniu oddano 202 głosów za, 141 przeciw i 2 wstrzymujących się. Do tej pory za pomoc komuś w zakończeniu życia w Hiszpanii groziła kara do 10 lat więzienia.

W czwartek hiszpański parlament zalegalizowali eutanazję i prawo do wspomaganego samobójstwa osobom z poważnymi i nieuleczalnymi lub wyniszczającymi chorobami, które chcą zakończyć swoje życie. Tym samym Hiszpania stała się czwartym krajem w Unii Europejskiej, który zalegalizował takie prawo i piątym na świecie. Do tej pory podobne prawo jest legalne w Holandii, Belgii, Luksemburgu i Kanadzie. 

WAŻNE! Prosił Macrona o śmierć. Po odmowie chciał transmitować jak umiera

Express Biedrzyckiej - Katarzyna Kotula: Aborcja była, jest i będzie. Polki zawsze znajdą sposób

Ustawa trafiła do Senatu, i choć została ona przyjęta, dokument wrócił do Kongresu Deputowanych, gdyż senatorowie zgłosili do projektu ustawy kilka poprawek. W głosowaniu niższej izby parlamentu w ostatnim czytaniu oddano 202 głosów za, 141 przeciw i 2 wstrzymujących się. Nowe prawo będzie możliwe dla osób dorosłych przebywających legalnie w Hiszpanii. Przegłosowana ustawa wejdzie w życie za trzy miesiące, aby utworzyć regionalne komitety kontrolne, które będą rozpatrywać i zatwierdzać wnioski. - Dziś jest ważny dzień, zmierzamy w kierunku uznania praw człowieka. Zmierzamy w kierunku bardziej humanitarnego i sprawiedliwego społeczeństwa - powiedziała ministra zdrowia Carolina Darias. Z kolei lekarka i członkini partii Podemos, Rosa Medel skomentowała, że „skrajna prawica sprzeciwia się ustawie o eutanazji, ponieważ czyni nas wszystkich bardziej wolnymi, a oni nie mogą tego znieść”.

Eutanazja od dawna jest dyskutowana przez opinię publiczną w Hiszpanii, która jest czwartym pod względem średniej długości życia na świecie krajem. Głośno było o sprawie sparaliżowanego Ramona Sampedro, mechanika okrętowego, który po wypadku w trakcie skoku do wody został sparaliżowany w wieku 25 lat. Przez następne 29 lat walczył o prawo do eutanazji, ale sądy mu odmawiały. Zdecydował, że popełni samobójstwo, a właściwie skorzysta z nielegalnego wspomaganego samobójstwa, a wszystko nagrał na taśmie filmowej.

PRZECZYTAJ Wygrała przed sądem własną ŚMIERĆ! Walczyła o to od pięciu lat

Poza parlamentem podczas debaty i głosowania demonstrowały grupy za i przeciw ustawie. Ustawa legalizująca eutanazję i wspomagane samobójstwo napotykała się przez cały czas procedowania ostry sprzeciw ze strony skrajnej prawicy i grup religijnych. Skrajnie prawicowa partia Vox zapowiedziała, że ​​zakwestionuje prawo przed Trybunałem Konstytucyjnym.

Express Biedrzyckiej - Joanna Senyszyn: Polki muszą dziś walczyć o prawa człowieka

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki