Inwazja plujących kwasem szalonych mrówek. Zabijają zwierzęta, zagrażają ludziom.

i

Autor: Shutterstock Specjaliści mówią o prawdziwej pladze

Inwazja "szalonych" mrówek. Plują kwasem, zabijają zwierzęta, zagrażają ludziom!

2022-06-07 12:37

Atakują chmarami, spryskują ofiary kwasem, niszczą uprawy, zabijają zwierzęta i zagrażają przetrwaniu endemicznych gatunków. Australijscy aktywiści ekologiczni biją na alarm w sprawie prawdziwej inwazji żółtych mrówek, które są w stanie zabić nawet dużą jaszczurkę i zagrażają najstarszym lasom deszczowym na Ziemi. Dla ludzi także są wielkim zagrożeniem. To już plaga!

Inwazja mrówek w Australii

W największych tarapatach jest stan Queensland. Jeśli rząd Australii nie podejmie stanowczych działań, by opanować plagę żółtych "szalonych" mrówek, to, zdaniem ekologów, teren drastycznie się zmieni. "[mrówki - przyp. red.] blisko naprawdę ważnych obszarów bioróżnorodności. Jeśli tym mrówkom pozwoli się rozprzestrzenić w północnej części Queensland, będą olbrzymim zakłóceniem dla upraw trzciny cukrowej i rolnictwa na tych terenach" – ostrzega James Trezise z Invasive Species Council (ISC). Dodaje, że owady zagrażają parkowi narodowemu Wilgotnych Tropików w Queensland, jednemu z najstarszych lasów deszczowych na Ziemi. Są też niezwykle blisko Mount Elliot, gdzie żyją gatunki żab i jaszczurek niespotykane nigdzie indziej na świecie. "Jeśli tam dotrą, całkowicie zniszczą te gatunki. Gdy się tam zagnieżdżą, zmiotą z krajobrazu wszystkie małe zwierzęta: owady, żaby, jaszczurki" - zapowiada Trezise. Mrówki zagrażają również ludziom! W jaki sposób?

CZYTAJ TAKŻE: Putin twarzą papieru toaletowego. Rolki z jego wizerunkiem to hit. Słono kosztują. "To doskonały prezent"

Mrówki na kwarantannie

Szalone mrówki - co mogą zrobić człowiekowi?

"Nie będziesz chciał iść na piknik, czy wyjść na podwórko. Nie można zabrać dzieci na zewnątrz, bo mogą je całkiem obleźć żółte szalone mrówki. Są ludzie, którzy nie mogą teraz sprzedać domów, właśnie z powodu inwazji" - wymienia specjalista ISC i przestrzega. "Gdy wejdziesz z nimi w kontakt, prawdopodobnie skończysz z poparzeniami skóry lub oczu".

CZYTAJ TAKŻE: Tragedia! Dwulatek strzelił ojcu w plecy, gdy ten grał na komputerze. Mężczyzna zmarł

Sonda
Czy boisz się owadów?

Szalone mrówki - skąd ta nazwa?

Żółte szalone mrówki (Anoplolepis gracilipes) są tak nazywane, bo poruszają się chaotycznie i są niezwykle inwazyjne. Na australijskiej Wyspie Bożego Narodzenia, gdzie obecne są od 1934 roku, zabiły już miliony endemicznych czerwonych krabów i zmieniły strukturę lasu - cytuje ISC PAP.

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki