Kaukaski Dawid bez szans w boju z rosyjskim Goliatem

2008-08-11 8:59

Cały świat patrzy z coraz większym niepokojem na Kaukaz. Rosjanie w ciągu dwóch dni w krwawy sposób przejęli kontrolę nad stolicą i większością terytorium Osetii Południowej i zmusili siły gruzińskie do wycofania się z tego regionu.

Rosyjska flota zablokowała w nidzielę strategiczny gruziński port w Poti. Polskie władze rozpoczęły wczoraj ewakuację około 300 Polaków z kraju, w którym toczy się wojna.

Rosjanie za pomocą samolotów bombardujących cele na terytorium Gruzji pokazali światu, że to oni rozdają karty w rejonie Kaukazu. Wczoraj Siergiej Bagapsz - prezydent Abchazji, drugiej, oprócz Osetii Południowej, separatystycznej enklawy na terytorium Gruzji - ogłosił mobilizację rezerwistów i poinformował o wysłaniu 1000 żołnierzy do spornego wąwozu Kodori. - Jesteśmy gotowi do zaprowadzenia porządku, jeśli będzie opór ze strony gruzińskiej - zagroził. Od soboty działania wojenne w Gruzji są wygaszane, jednak nikt nie ma wątpliwości, że krwawe walki mogą tam ponownie rozgorzeć w każdej chwili.

Wczoraj rano Rosjanie zbombardowali lotnisko wojskowe pod Tbilisi i wysłali okręty wojenne Floty Czarnomorskiej na wody u wybrzeży Gruzji. W rejon konfliktu skierowano krążownik rakietowy "Moskwa" i siedem innych jednostek. Spowodowało to natychmiastową reakcję Ukrainy, która ostrzegła, że może nie pozwolić na powrót użytych w konflikcie okrętów do jej czarnomorskich portów, które są bazami rosyjskiej floty.

Armia rosyjska, pełniąca formalnie na Kaukazie rolę sił rozjemczych, faktycznie stała się stroną konfliktu, który trwa w uśpionej postaci na Kaukazie od początku lat 90. ubiegłego wieku.

W najbliższych dniach przekonamy się, czy UE i NATO będą w stanie powstrzymać Rosję przed dalszym łamaniem prawa międzynarodowego.

Wojna dzień po dniu

Środa, 6 sierpnia

Pierwsze starcia sił osetyjskich i gruzińskich.

 

Czwartek, 7 sierpnia

Stolica Osetii Płd. - Cchinwali - pod ostrzałem rakietowym i artyleryjskim. Przedstawiciele Osetii mówią o 20 rannych cywilach, władze gruzińskie informują o 10 zabitych i 50 rannych.

 

Piątek, 8 sierpnia

Rosjanie wkraczają do Osetii i rozpoczynają bombardowanie celów na terytorium Gruzji.

 

Sobota, 9 sierpnia

Prezydent Gruzji ogłasza stan wojenny. Rosjanie bombardują miasto Gori, port Poti i inne cele na terytorium Gruzji.

 

Niedziela, 10 sierpnia

Armia rosyjska przejmuje kontrolę nad stolicą Osetii Południowej - Cchinwali. Rosjanie bombardują lotnisko wojskowe pod Tbilisi i wysyłają flotę wojenną w pobliże wybrzeża Gruzji.

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki