Kobiety będą pomagać księżom?! Papież ma plan

2020-04-08 16:55 Ewa Jabłońska

Czyżby Franciszek uległ potrzebie czasu i poważnie myśli o wprowadzeniu w Kościele katolickim posługi kobiet? Na razie powołał nową komisję do przestudiowania diakonatu kobiet. Zrobił to kolejny raz. Powołanie poprzedniej komisji, cztery lata temu, nie przyniosło rozwiązania problemu potrzeby dopuszczenia kobiet do kościelnych posług

Kilka lat temu prefekt Domu Papieskiego, abp Georg Gänswein, wieloletni prywatny sekretarz Benedykta XVI, powiedział w jednym z wywiadów do prasy, że za pontyfikatu papieża Franciszka diakonat kobiet w Kościele katolickim jest wykluczony. Ostro skrytykował wtedy, jak się wyraził, „niektóre siły”, prące do diakonatu kobiet i chcące pozyskać nowego papieża dla swoich celów. – „Nie wierzę, aby w czasie swego pontyfikatu papież poddał się pewnym inicjatywom niemieckim”, stwierdził Gänswein w rozmowie dla miesięcznika „Cicero”. Dodał, że niektórym z tych, którzy są urzeczeni Franciszkiem, „te wiwaty utkną w gardle”.

Czy pora na kolejne wiwaty, skoro właśnie powołana została przez papieża Franciszka kolejna, nowa komisja do spraw badania diakonatu kobiet? Czas pokaże. Franciszek powołał komisję w trakcie audiencji udzielonej jego eminencji, kard. Luisowi Francisco Ladarii Ferrer, SJ, prefektowi Kongregacji Nauki Wiary. Utworzenie tego organu to skutek i zarazem wniosek z Synodu w Amazonii. Diakonat nie jest kapłaństwem. Jest jedynie poduszczeniem do posługi, czyli do pomocy księżom i biskupom.

Najnowsze