Kokaina będzie sprzedawana na receptę? Szokujący pomysł rządzących. Jedyna szansa

i

Autor: Shutterstock(2), Gemeente Amsterdam / Wikipedia

Na receptę?

Kokaina będzie dostępna w aptece? Szokujący pomysł rządzących. "Jedyna szansa"

2024-04-17 11:46

To ma być sposób na regulację rynku narkotyków i walkę z ich nielegalnym obrotem. Burmistrzyni Amsterdamu, Femke Halsema, zaproponowała, by kokaina mogła być dostępna tylko w aptekach. Amsterdam ma ogromny problem z przestępczością związaną z handlem narkotykami. W holenderskiej stolicy aż 80 proc. interwencji policji związanych jest z nielegalnym narkotykowym procederem. Czy pomysł burmistrzyni się sprawdzi?

"Amsterdam mierzy się z ogromnym problemem przestępczości związanej z handlem narkotykami, co przyczynia się nie tylko do wzrostu liczby przestępstw, ale ma też ogromny negatywny wpływ na gospodarkę całego kraju" - powiedziała we wtorek, 16 kwietnia, burmistrzyni stolicy Holandii, Femke Halsema, cytowana przez agencję AFP. Proponuje, by kokaina oraz MDMA (ekstazy) mogły być dostępne w aptekach. Jej zdaniem tylko legalizacja tych narkotyków może pomóc w walce z wielkim holenderskim problemem. "Ceny kokainy na ulicy są od lat takie same, co oznacza, że nie mamy żadnej skuteczności, a rynek w całości oddaliśmy przestępcom". Z danych wynika, że ok. 80 proc. interwencji policji w Amsterdamie związanych jest z nielegalnym handlem narkotykami.

Holandia to już narkopaństwo?

Halsema podkreśliła, że jej podejście do kwestii legalizacji narkotyków różni się od innych polityków. Ona sprzeciwia się np. podejściu władz Antwerpii i Rotterdamu, które walczą z konsumentami narkotyków, a nie z samymi narkotykami. W jej opinii taka praktyka prowadzi jedynie do przeludnienia więzień i nie rozwiązuje problemu. Halsema odrzuca praktykowaną w Holandii liberalną politykę wobec tzw. miękkich narkotyków, takich jak marihuana czy grzybki halucynogenne. PAP przypomina, że zgodnie z obecnym prawem ich sprzedaż jest tam legalna, jeśli odbywa się za pośrednictwem specjalnych punktów. Nie jest zabroniona również ich produkcja i pozyskiwanie.

Holandia. Dziennikarz zastrzelony w biały dzień

"Jeśli o to chodzi, ewoluujemy powoli w stronę narkopaństwa, w którym walka z narkotykami jest jedną z najważniejszych kwestii". Przypomniała przy okazji proces barona narkotykowego, Ridouana Taghiego, skazanego w lutym tego roku na dożywocie oraz ofiary gangów narkotykowych, wśród których znalazł się między innymi znany dziennikarz śledczy Peter R. de Vries. Mężczyzna został zastrzelony w biały dzień w Amsterdamie.

Narkotykowy baron stanie przed sądem! Jego grupa wyprała 1,4 miliarda złotych i handlowała kokainą

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki