Kolejna szczepionka w Europie. Zastosują ją Węgrzy

2021-02-23 14:19 mw
Viktor Orban
Autor: AP Viktor Orban

Szczepionka na COVID-19. Rząd Viktora Orbana uważa, że nie ma chwili do stracenia w przypadku szczepień swoich obywateli. Na Węgrzech szczepi się preparatami Pfizer/BioNtech, AstraZeneca, Moderna, rząd zakupił również szczepionki Sputnik V. Teraz rząd jak najszybciej otworzyć gospodarkę i przyspieszyć program szczepień po opóźnieniach w dostawach szczepionek zatwierdzonych przez UE do zachodnich producentów leków.

Prawicowy rząd, który krytykował powolność programu szczepień Unii Europejskiej, informował w styczniu, że zakupi 5 milionów dawek szczepionki Sinopharm, a pierwsze 550 000 dawek dotarło do Budapesztu w zeszłym tygodniu. Kraj liczący 9,8 miliona osób zaszczepił w czwartek 391 821 osób. Rząd planuje zaszczepić ponad 1 milion osób do końca lutego. Węgierski program szczepień używa już szczepionek Pfizer/BioNtech, AstraZeneca, Moderna i Sputnik V, teraz jednak pora na kolejną szczepionkę - Sinopharm. Tym samym Węgry są pierwszym krajem Unii Europejskiej, które decyduje się na podanie obywatelom chińskiej szczepionki. 

ZOBACZ Czy są „LEPSZE” i „GORSZE” szczepionki? Od czego zależy ich SKUTECZNOŚĆ?

dr Maciej Hamankiewicz: Mówienie o falach epidemii jest niepotrzebne. Przed nami jeszcze wiele fal [Super Raport]

Szczepionki poszczególnych firm biotechnologicznych i farmaceutycznych nie są podawane każdej grupie wiekowej. W przypadku preparatu Astra Zeneca podaje się go osobom w wieku od 18 do 59 lat cierpiących na choroby przewlekłe. Chociaż Sinopharm można podać wszystkim dorosłym, krajowa instytucja ds. leków zarządziła, że potrzeba więcej informacji, aby ocenić jego skuteczność u osób w wieku powyżej 60. roku życia. 

Rządowa strona opublikowała oświadczenie w sprawie chińskiego Sinopharmu podkreślając, że to pierwsze jej wykorzystanie na Węgrzech, a szczepienia preparatem mają zacząć się w środę. - W ciągu najbliższych kilku dni możemy zrobić ogromny krok naprzód w zakresie szczepień dzięki chińskiej szczepionce - powiedział reporterom Istvan Gyorgy, szef rządowej grupy roboczej ds. szczepień. - Oznacza to, że w ciągu tygodnia liczba osób, które otrzymały szczepionkę, może wzrosnąć do ponad 800 000 - dodał. 

Pies wywąchał skradzione szczepionki na koronawirusa! Bezczelny złodziej z Iłowa nie miał szans. Zobacz galerię poniżej

Najnowsze