Komuniści postawili pomnik Stalinowi. Po kilku dniach miasto go usunęło

2021-05-04 18:08 Marta Woźniak
Pozbyli się ostatniego Stalina
Autor: ognitv / Instagram Pozbyli się ostatniego Stalina

Pomnik dyktatora Józefa Stalina stanął w mieście Dagiestanskije Ogni przy ostatniej pozostającej w Rosji Alei Stalina. Inicjatorami oddania hołdu radzieckiemu przywódcy są działacze Partii Komunistycznej. Pomnik stanął w zeszły czwartek, ale władze miasta go usunęły po kilku dniach. Burmistrz miasta powiedział, że nikt z nim nie konsultował i nie zabiegał o postawienia pomnika.

W zeszły czwartek działacze Partii Komunistycznej w mieście Dagestanskiye Ogni pochwalili się w mediach społecznościowych nowym pomnikiem - popiersiem Józefa Stalina. „To historyczny dzień” - powiedział na filmie, który trafił do sieci, jeden z działaczy. Członkowie partii umieścili popiersie Stalina obok przystanku autobusowego w zeszły czwartek przy ostatniej istniejącej w Rosji Alei Stalina.

WAŻNE Komuniści stawiają muzeum dyktatorowi. Chcą więcej miejsc upamiętniających Stalina [FOTO]

Upamiętnienie radzieckiego dyktatora w Dagestanskiye Ogni nie jest odosobnionym przypadkiem. W kwietniu przywódcy regionalnych partii skupionych wokół oddziału w Niżnym Nowogrodzie ogłosili, że 8 maja chcą położyć kamień węgielny pod Centrum Stalina w mieście Bor. Burmistrz miasta już wcześniej wdawał się w spory z komunistami, teraz spotkało to burmistrza Dagestanskiye Ogni, który zarządził usunięcie pomnika.

Maciej Muzaj utknął w Rosji z powodu koronawirusa

„Wygląda na to, że komuniści wzięli na siebie odpowiedzialność i postanowili postawić pomnik na ulicy nazwanej imieniem Stalina” - powiedział zacytowany burmistrz Dzhalalutdin Alirzayev. Burmistrz miasta powiedział serwisowi informacyjnemu Kavkaz Uzel, że oddział Partii Komunistycznej nie uzgodnił wcześniej jego instalacji z ratuszem. Z kolei film opublikowany z postawienia popiersia Stalina wywołał burzę w mediach społecznościowych. Internauci oburzyli się działaniami partii komunistycznej i wskazywali na represje Stalina, politykę antyreligijną i wewnętrzne deportacje ludności Kaukazu Północnego, Inni zaś zwrócili uwagę na rolę dyktatora w zwycięstwie Związku Radzieckiego nad nazistowskimi Niemcami.

ZOBACZ GALERIĘ W Rosji powstanie muzeum Józefa Stalina. Ma ich być więcej 

Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE
Najnowsze