Komuniści stawiają muzeum dyktatorowi. Chcą więcej miejsc upamiętniających Stalina [FOTO]

2021-04-23 12:32 Marta Woźniak
W Rosji powstanie muzeum Józefa Stalina. Ma ich być więcej
Autor: AP

Muzeum Józefa Stalina w Rosji. Rosyjscy komuniści planują budowę muzeum im. Józefa Stalina. Przywódcy regionalnych partii skupionych wokół oddziału w Niżnym Nowogrodzie planują 8 maja położyć kamień węgielny pod Centrum Stalina w mieście Bor. „Budowa [muzeum] powinna być pierwszym krokiem do otwarcia podobnych muzeów we wszystkich regionach Rosji” - przekonuje oddział partii komunistycznej w Niżnym Nowogrodzie.

Oddział Komunistycznej Partii Federacji Rosyjskiej w Niżnym Nowogrodzie oświadczył, że przywódcy regionalnych partii planują 8 maja położyć kamień węgielny pod Centrum Stalina w liczącym 80 tys. mieszkańców mieście Bor, około 450 kilometrów na wschód od Moskwy. Przywódca partii komunistycznej Aleksiej Zorow w miejscowości Bor odsłonił pomnik Stalina zeszłego lata, podczas gdy reszta kraju świętowała 75. rocznicę zwycięstwa Związku Radzieckiego w II wojnie światowej paradami wojskowymi. Wdał się wtedy w spór z wójtem o 3-metrowy pomnik, ale teraz ma większe plany.

PRZECZYTAJ Dzień Zwycięstwa w Rosji. WIELKA PARADA. „Budowa [muzeum] powinna być pierwszym krokiem do otwarcia podobnych muzeów we wszystkich regionach Rosji” - podano w oświadczeniu regionalnego oddział partii komunistycznej w Niżnym Nowogrodzie. „To da potężny impuls patriotycznej edukacji młodego pokolenia i walce z fałszowaniem i przepisywaniem historii” - dodano. Jak ma wyglądać planowana edukacja w muzeum im. Józefa Stalina?

Partia komunistyczna opisała przyszłe muzeum jako „sale poświęcone różnym okresom życia radzieckiego Generalissimusa”. Instytucja, która powstanie w miejscowości Bor ma też być największą w całym kraju, bo w planach są też inne muzea. Na stronie oddziału regionalnego inicjatywy znajdują się szkice budynku - trzypiętrowej rezydencji z dużym tarasem na dachu.

Wcześniej informowano, że 24 czerwca 2020 roku w mieście Bor, na działce należącej do miejscowego biznesmena i przywódcy oddziału partii w Niżnym Nowogrodzie Aleksieja Zorowa, odsłonięto pomnik Józefa Stalina - betonowy pomnik wysoki na około 3 metry. Wójt zaapelował do policji z żądaniem przeprowadzenia oględzin w sprawie ustawienia pomnika z naruszeniem rozporządzenia o postępowaniu w sprawie wznoszenia obiektów pamięci w mieście. Jednak policja nie znalazła żadnych naruszeń. Zorow z kolei na swojej stronie w serwisie społecznościowym VKontakte zamieścił skan orzeczenia o odmowie wszczęcia postępowania administracyjnego, w którym w szczególności stwierdzono, że na należącej do niego działce zainstalowano „ozdobną figurkę ogrodową , która nie jest ani pomnikiem, ani zespołem pamięci, ani tablicą pamiątkową”.

ZOBACZ GALERIĘ W Rosji powstanie muzeum Józefa Stalina. Ma ich być więcej 

Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE
Najnowsze