KONIEC ACTA. Umowa nie wejdzie w życie. PE odrzucił ACTA

2012-07-04 15:54

Protesty przeciwko ACTA przyniosły oczekiwany skutek. Ponad pół roku po demontracjach przeciw ACTA posłowie Parlamentu Europejskiego odrzucili kontrowersyjną umowę międzynarodową o zwalczaniu handlu podrobiony artykułami i piractwa w Internecie. Przed Trybunałem Sprawiedliwości UE wciąż toczy się postępowanie, która ma wykazać czy ACTA jest zgodna z prawem Unii. Po odrzuceniu przez europarlament ACTA umowa nie wejdzie w życie choć podpisały ją 22 kraje UE.

ACTA co to jest?


ACTA (Anti-Counterfeiting Trade Agreement) to międzynarodowa umowa przeciwko obrotowi podróbkami. Ma na celu ochronę własności intelektualnej właścicieli marek, np. Coca-Cola czy Adidas. ACTA z założenia może być stosowane również w internecie, przeciwko piractwu. ACTA jest układem między największymi producentami dóbr na świecie: Stanami Zjednoczonymi, Szwajcarią, Australią, Kanadą, Japonią, Meksykiem, Nową Zelandią, Singapurem i Maroko.

26 stycznia 2012 r. Unia Europejska i 22 państwa członkowskie (bez Cypru, Estonii, Niemiec, Holandii i Słowacji) w tym Polska podpisały umowę ACTA. W imieniu rządu polskiego umowę podpisała polska ambasador w Japonii Jadwiga Rodowic. Po fali protestów przeciwko ACTA i ataków hakerów z grupy Anonymous Polska zawiesiła ratyfikację umowy. Do tej pory ratyfikację ACTA zawiesiły także Austria, Rumunia, Czechy, Łotwa, Bułgaria oraz Słowenia.

Losy ACTA ważyły się w Parlamencie Europejskim od dłuższego czasu. 21 czerwca 2012 r.  komisja PE ds. handlu międzynarodowego zarekomendowała odrzucenie umowy przez cały europarlament.

Głosowanie w PE w sprawie ACTA odbyło się 4 lipca 2012 r. Europosłowie odrzucili umowę zdecydowaną większością głosów. 478 posłów było przeciwko, 39 głosowało za przyjęciem umowy.

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki