Krzyk sprzedano za rekordową sumę 120 milionów dolarów

2012-05-03 17:10

W środę wieczorem na aukcji w nowojorski domu aukcyjnym Sotheby's  sprzedano "Krzyk” pędzla norweskiego ekspresjonisty Edwarda Muncha. Nabywca, który chciał pozostać anonimowy, wylicytował dzieło telefonicznie.  

To rekordowa suma, za jaką sprzedano dzieło sztuki na aukcji. Do tej pory był nim obraz Pabla Picassa "Akt, zielone liście i popiersie", który dwa lata temu został sprzedany za ponad 106 mln dolarów.
Artysta "Krzyk” namalował go w czterech wersjach w 1893 roku.

Obraz, przedstawiający krzyczącą postać na moście, jest zaliczany, obok "Mony Lizy", do najbardziej znanych obrazów świata. Jest reprodukowany nie tylko w albumach, ale nawet na kubkach.

Dzieło wystawione na sprzedaż przez nowojorski dom aukcyjny Sotheby's, namalowane pastelami, należało do norweskiego biznesmena Pettera Olsena. Ojciec Olsena był przyjacielem i sąsiadem artysty. Kupił "Krzyk" ponad 70 lat temu. Petter Olsen zamierza przeznaczyć pieniądze ze sprzedaży obrazu na budowę muzeum Edvarda Muncha.

Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE
Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany