Shell, benzyna, stacja benzynowa

i

Autor: Andrzej Bęben

Łukoil otwiera stacje benzynowe kupione od Shella. Jeszcze pod starym szyldem

2022-06-01 16:53

Stacje paliwowe w Rosji należące do niedawna do holenderskiego koncernu Shell, od niespełna tygodnia należąc do innego koncernu, rosyjskiego Łukoil. Zapowiedziano, że wznawiają pracę – podała (1 czerwca) agencja prasowa TASS.

Łukoil, drugie pod względem wielkości rosyjskie przedsiębiorstwo naftowe, kupił 100 proc. majątku spółki Shell Neft LLC, będącej właścicielem 411 stacji paliw pracujących pod szyldem Shell. 240 stacji należało do Shell Neft, a 171 do autoryzowanych dealerów.16 maja operator tych stacji zawiesił w nich sprzedaż paliwa. Pod starą marką stacje mają funkcjonować najpóźniej do końca roku. W tym czasie rebranding planuje ich nowy właściciel, choć – jak podała TASS – niektóre ze stacji będą sprzedawać paliwo pod nowym szyldem jeszcze w czerwcu. Oprócz kilkuset stacji benzynowych Łukoil kupił od Shella także fabrykę smarów w Torżoku k. Tweru. ile zapłacił za wszystko? Nie wiadomo, szczegóły transakcji – prowadzącej zasadniczo do nacjonalizacji d. majątku holenderskiej spółki – nie są jawne.

„Wszyscy obecni pracownicy Shell Oil LLC – ponad 350 osób – zachowają swoje miejsca pracy w Shell Oil LLC, która przeszła na nowego właściciela - PJSC LUKOIL” – podali Holendrzy po sfinalizowaniu (25 maja) transakcji. „Transakcja jest częścią stopniowego wycofywania się Shella ze wszystkich projektów związanych z rosyjskimi węglowodorami w kontekście ogłoszenia z początku marca 2022 roku. Transakcja została przeprowadzona w pełnej zgodności z obowiązującymi przepisami prawa i wymogami regulacyjnymi” – podkreślił Shell w komunikacie prasowym. Programu lojalnościowego Shella Łukoil nie kupił. Punkty przepadły.

Express Biedrzyckiej - Płk prof. Dariusz Kozerawski: Zachód się nie cofnie, będzie eskalować sankcje

Łukoil pozytywnie ocenia przejęcie aktywów Shella w Rosji. Dzięki temu uda się mu – twierdzi – zrekompensować straty spowodowane sankcjami w przychodach ze sprzedaży paliw w Europie. Transakcję musi jeszcze zatwierdzić Federalna Służba Antymonopolowa. Na marginesie: w Polsce Rosjanie mieli 115 stacji benzynowych. W lutym 2016 r. koncern AMIC Energy wraz z firmami AS VIADA Baltija (Łotwa) i UAB Luktarna (Litwa) podpisały umowę z Łukoil Europe Holdings BV w sprawie nabycia i sieci ok. 230 stacji paliw na Litwie, Łotwie i w Polsce.

28 lutego (ale 2022 r.) Shell ogłosił, że wycofuje się ze wszystkich wspólnych projektów z Federacją Rosyjską, w tym także z tych największych – Nord Stream 2 i Sachalin-2. W obu przedsięwzięciach Holendrzy mieli po 27,5 proc. akcji. To oraz rezygnacja (ogłoszona 8 marca) z odbioru rosyjskich produktów naftowych, gazu ziemnego transmitowanego rurociągiem oraz LNG kosztowało koncern, jak podał w raporcie, 4,24 mld zainwestowanych weń USD (w okresie: styczeń – marzec 2022 r.). Przypomnijmy, że Holendrzy nie zapłacili za 2 mld m sześc. gazu ziemnego (zakontraktowanego w dostawach do września) rublami (taki obowiązek wprowadziła Rosja). Moskwa wymaga, by euro lub dolary były wpłacone wcześniej na spec-konto w Gazprombanku twardą walutę. Ta byłaby wymieniona na ruble, a one przekazane Gazpromowi. Decyzję ogłoszono 30 maja, a dzień później Gazprom wstrzymał dostawy gazu ziemnego do Holandii. A od 2 czerwca kurki na przesyłach gazu Rosja zakręciła Niemcom i Danii. Bo też te państwa nie podporządkowały się dyktatowi Putina.

Sonda
Popierasz sankcje wobec Rosji?

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki