Makabryczne odkrycie w rosyjskich okopach. Wciąż są na pozycjach, leżą od kwietnia 2022

i

Autor: Shutterstock; Forum

Potworne!

Makabryczne odkrycie w rosyjskich okopach na Ukrainie. "Wciąż tam leżą, nikt ich nie zabrał"

2023-07-13 12:40

Ukraińskie siły od miesiąca prowadzą kontrofensywę na południu kraju, a co za tym idzie przejmują gotowe fortyfikacje od wycofujących się Rosjan. To, co znajdują w okopach, napawa obrzydzeniem i przerażeniem. Dla "New York Times" opowiedział o tym m.in. Maksim, żołnierz 36. Brygady Piechoty Morskiej Ukrainy. "Potworny zapach, roje much".

Ukraińscy żołnierze coraz śmielej wypierają wroga i przejmują swoje, okupowane do niedawna ziemie. Przy okazji odkrywają to, jak wygląda ich kraj po spotkaniu z armią Putina. "To nie jest zbyt przyjemnie. To nasza ziemia, ale nie czuję się jak w domu" - mówi  Maksim, jeden z ukraińskich żołnierzy, którzy odzyskują ziemie i zajmują fortyfikacje przygotowywane przez Rosjan, którzy już teraz uciekają w popłochu, pozostawiając po sobie wszystko, również najbardziej osobiste i najbardziej makabryczne rzeczy.

Wojna na Ukrainie. Rosjanie uciekają i zostawiają wszystko

Spośród najmniej obleśnych "skarbów", jakie znalazł, Maksim wymienia m.in. butelkę syropu z brusznicy z Jakucji i paczkę herbaty, na której było napisane "Za zwycięstwo!". "Pewnie nie mieli czasu jej wypić" - komentuje dla "New York Times" ukraiński żołnierz. W okopach pełno jest też brudnych, przegniłych ubrań i bielizny, rozkładających się śmieci, sporo kamizelek kuloodpornych, poncza, pościele i resztki wojskowych racji żywnościowych.

Zwłoki Rosjan i roje much

Najgorsze są jednak trupy rosyjskich żołnierzy, których zwłok z okopów nikt nie zabrał. Tak jak zginęli, tak tam zostali. Ich ciała są w zaawansowanym stadium rozkładu, a smród jest nie do wytrzymania. "Jeśli chodzi o zmarłych Rosjan, wyciągnęliśmy tych, których można było usunąć bez ryzyka, a innych zasypujemy stosami ziemi, aby spróbować zapanować nad nieprzyjemnym zapachem i rojami much" - mówi Maksim.

Sonda
Czy Putin przegra wojnę?
Rosjanie przygotowują się do zakończenia wojny? Ekspert ocenia ostatnią szansę Ukrainy! [RAPORT ZŁOTOROWICZA]