Małpia ospa jednak groźna? Jest pierwsza kwarantanna! Niebezpiecznie na festiwalach

2022-05-23 14:04
 Małpia ospa jednak groźna? Zakażone dziecko leży na intensywnej terapii. Grozi nam epidemia?
Autor: SHUTTERSTOCK Grozi nam epidemia małpiej ospy?

Kolejne kraje informują o zdiagnozowanych przypadkach małpiej ospy. Zakażenia tym rzadkim wirusem potwierdzono w ostatnich dniach między innymi w Austrii, Izraelu, Szwajcarii, Niemczech oraz w Belgii. W tej ostatniej w niedzielę, 22 maja, zdecydowano się wprowadzić 21-dniową kwarantannę po festiwalu w Antwerpii, po którym zanotowano kolejne przypadki. Czy małpia ospa jest niebezpieczna?

Pierwszy przypadek małpiej ospy w Europie zdiagnozowano 7 maja u pacjenta w Wielkiej Brytanii. Minęły dwa tygodnie, a na całym świecie odnotowano już ponad 150 zakażeń tym rzadkim wirusem. I choć specjaliści przekonują, że choroba nie rozprzestrzenia się tak szybko i nie zaraża tak gwałtownie, jak w przypadku chociażby Covid-19, to liczba zakażeń i tak może niepokoić. Wirus małpiej ospy, oprócz Wielkiej Brytanii, w której zdiagnozowano już ponad 20 chorych, jak dotąd pojawił się  także w Hiszpanii, Portugalii, Kanadzie, USA, w Izraelu, w Austrii, Szwajcarii, w Niemczech, we Włoszech, w Australii, we Francji oraz w Belgii. W tej ostatniej, jak donosi "Mirror", w niedzielę, 22 maja, wprowadzono 21-dniową kwarantannę po tym, jak odnotowano trzy zachorowania wśród osób biorących udział w jednym z festiwali. Ten sam dziennik podaje, że na oddziale intensywnej terapii w jednym z londyńskich szpitali leży dziecko zakażone małpią ospą. Lecznica nie komentuje tych doniesień. Czy mamy się czego bać?

CZYTAJ TAKŻE: Jest wyrok dla rosyjskiego żołnierza! Strzelił w liczniku cywilowi. Do pierwszego takiego procesu

Gruźlica powraca. Czy grozi nam epidemia?

Małpia ospa - są powody do paniki?

"W przeciwieństwie do wirusa SARS-CoV-2, który roznosi się poprzez maleńkie kropelki unoszące się w powietrzu – zwane aerozolami, małpia ospa rozprzestrzenia się w wyniku bliskiego kontaktu z płynami ustrojowymi, takimi jak ślina z kaszlu. Oznacza to, że osoba z małpią ospą zakazi znacznie mniej osób z najbliższego otoczenia, niż osoba z SARS-CoV-2. Oba wirusy mogą wywoływać objawy grypopodobne, ale małpia ospa wywołuje również powiększone węzły chłonne i charakterystyczne, wypełnione płynem zmiany na twarzy, dłoniach i stopach" - powiedział dla "Nature" Jay Hooper, wirusolog z US Army Medical Research Institute of Infectious Diseases. Dodał, że eksperci są co prawda zaniepokojeni sytuacją, ale nie są w panice. 

CZYTAJ TAKŻE: Rosja ściągnęła inżynierów z Syrii. Specjalizują się w budowie potwornej broni!

Sonda
Czy myślisz, że małpia ospa dotrze do Polski?

Małpia ospa na festiwalu

Najczęstszymi objawami wirusa małpiej ospy są: gorączka bóle głowy i wysypka skórną, która zaczyna się na twarzy i rozprzestrzenia na resztę ciała. Objawy ustępują zwykle po dwóch, trzech tygodniach - podaje WHO. Eksperci Światowej Organizacji Zdrowia ostrzegają, że małpia ospa może się rozprzestrzenić wraz z letnimi imprezami. "W Europie rozpoczyna się sezon letni, któremu towarzyszą masowe zgromadzenia, festiwale i imprezy, obawiam się, że transmisja może przyspieszyć, ponieważ obecnie wykrywane przypadki dotyczą osób angażujących się w aktywność seksualną" - powiedział szef WHO na Europę, Hans Kluge. 

Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE