Martha Stewart Gościem Honorowym 81. Balu Fundacji Kościuszkowskiej

2016-05-02 2:00

W eleganckim hotelu Waldorf Astoria na Manhattanie na 81. Balu Fundacji Kościuszkowskiej bawiła się polonijna elita: przedsiębiorcy, dyplomaci oraz przedstawiciele licznych organizacji.

Doroczny Bal Fundacji Kościuszkowskiej to jeden z najstarszych i najbardziej eleganckich polskich balów w Stanach Zjednoczonych. Impreza każdorazowo ma niezwykle uroczystą i wytworną oprawę. Podobnie było i w tym roku. 
Uczestników tegorocznego Bursztynowego Balu powitali: dr John S. Micgiel, prezes i dyrektor wykonawczy Fundacji Kościuszkowskiej, a także Alex Storożyński, przewodniczący Rady Powierniczej Fundacji. W tym roku gościem honorowym balu była Martha Stewart  amerykańska potentatka biznesowa polskiego pochodzenia. Obecni byli również m.in. filantrop Sigmund A. Rolat i popularny dziennikarz Max Kolonko. Polskie władze reprezentowali: Ryszard Schnepf, ambasador RP w Stanach Zjednoczonych, Urszula Gacek, Konsul Generalny RP w Nowym Jorku, a także konsul Mateusz Stąsiek.
W trakcie balu Medal Uznania Fundacji Kościuszkowskiej odebrała Martha Stewart. Mająca w pełni polskie pochodzenie Martha Stewart (z domu Kostyra) była jednym z sześciorga dzieci i już jako nastolatka rozpoczęła pracę w charakterze modelki, po to by w przyszłości zostać założycielką medialnej fortuny i stać się jedną z najbardziej wpływowych kobiet w USA.
Statuetką „Spirit of the KF Award” wyróżniony został także prof. Piotr Chomczyński, uznany biochemik, przedsiębiorca i hojny darczyńca Fundacji. Przewodniczącym Balu był natomiast prof. Waldemar Priebe, Prezes Oddziału FK w Teksasie, zaangażowany w wiele inicjatyw w dziedzinie nauki realizujących misję Fundacji zarówno w Polsce jak i w USA. Obaj profesorowie są członkami działającego pod egidą Fundacji Kościuszkowskiej Kolegium Wybitnych Naukowców, które honoruje uznanych naukowców polskiego pochodzenia w USA, podkreśla ich dokonania oraz stanowi łącznik do nawiązania kontaktów z naukowcami w Polsce.
W części artystycznej imprezy goście mogli podziwiać taneczne umiejętności artystów z Polish American Folk Dance Company, którzy ubrani w staropolskie stroje, zaprosili wszystkich obecnych do tradycyjnego, polskiego tańca reprezentacyjnego, czyli Poloneza. Niewątpliwą atrakcją był również występ z gitarą Alexa Starożyńskiego, który wykonał balladę „Hey Sokoły”. Ozdobą Balu był także występ śpiewaczki operowej Edyty Kulczak z Metropolitan Opera.
Uczestnicy imprezy wzięli także udział w „cichej” aukcji oraz loterii fantowej. Dochód z Balu zostanie przekazany na wsparcie edukacyjnych i kulturalnych programów Fundacji oraz na renowację budynku, który w przyszłym roku będzie obchodzić stulecie istnienia.

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki