Nastolatek z Polski chciał przeprowadzić zamach terrorystyczny w Londynie

2019-09-21 9:14
Londyn
Autor: fatoota/PD/pixabay.com Londyn

Pochodzący z Polski 18-latek został skazany w Wielkiej Brytanii. W posiadaniu Jacka T. były niebezpieczne materiały, mogące posłużyć do przeprowadzenia zamachów terrorystycznych.

18-latek mieszkał w podlondyńskim High Wycombe. W ręce policji trafił w lutym, na lotnisku w Luton. Znaleziono przy nim instrukcje jak domowymi metodami zrobić bombę oraz neonazistowskie ulotki.

Na telefonie miał zdjęcie ze swoim rówieśnikiem, Oskarem D.-K., który nawoływał do zamordowania księcia Harry'ego. 

Oskar D.-K. z Londynu projektował i upubliczniał w internecie plakaty, w których sugerował, że książę Harry to zdrajca rasowy. 17-latkowi nie podobało się, że członek królewskiej rodziny zdecydował się na małżeństwo z Meghan Markle, która ma afroamerykańskie korzenie. Jak podaje BBC Polak jest członkiem Sonnenkrieg Division, czyli brytyjskiej neofaszystowskiej organizacji, która nie tylko szkaluje księcia Harry’ego i nawołuje do jego śmierci, ale również gloryfikuje Adolfa Hitlera czy Charlesa Mansona. Dziennikarze przeprowadzili śledztwo, dzięki któremu udało się rozbić nielegalną organizację. 

Szef wydziału antyterrorystycznego londyńskiej policji Richard Smith zwrócił uwagę, że chłopak ma obsesje na punkcie neonazizmu, terroryzmu i uzbrojenia. Materiały, które zebrał były wystarczające, żeby samodzielnie przeprowadzić zamach. Sąd stwierdził, że z powodu ekstremistycznych poglądów, 18-latek jest szczególnie niebezpieczny.