Nawalny na głodówce stracił 13 kilo! Władze więzienia pieką przy nim kurczaka

2021-04-08 10:14 mw
Putin torturuje Nawalnego
Autor: AP Putin torturuje Nawalnego

Aleksiej Nawalny podjął w zeszłą środę głodówkę w kolonii karnej żądając odpowiedniego leczenia ostrego bólu pleców i nóg. Rosyjskie władze skazały go na 2,5 roku więzienia, a pod kolonią karną w miejscowości Pokrow, gdzie przebywa odbywają się protesty. Wadim Kobzew, prawnik Nawalnego, poinformował agencję Interfax, że kremlowski opozycjonista jest w coraz gorszym stanie.

Rzecznik Kremla, Dimitrij Pieskow, powiedział, że sprawa Nawalnego i jego leczenie leży w gestii Federalnej Służby Więziennej i nie może być on traktowany inaczej niż inni osadzeni w kolonii karnej. Dodał jednak, że jeśli Nawalny jest chory, otrzyma odpowiednie leczenie.

PRZECZYTAJ Lekarka Nawalnego zatrzymana. „Ma prawo do życia i zdrowia”

Po ogłoszeniu głodówki w zeszłą środę, do Nawalnego próbowała się dostać jego osobista lekarka, Anastazja Wasiljewa, jednak została ona zatrzymana, oskarżona o wszczęcie protestu pod kolonią karną, a później puszczona wolno. - Nie zbieramy się, by protestować. Zbieramy się, aby uratować człowieka, który, jak każdy z nas, ma prawo do życia i zdrowia - mówiła. Upływ dni jednak dla Nawalnego, który przeżył próbę otrucia trucizną Nowiczokiem może być jednak kluczowy.

Putin opływa w luksusy w swoim pałacu. Ma teatr, kasyno i scenę do striptizu. Komentarz Adama Federa

Stan zdrowia uwięzionego Nawalnego pogarsza się i zaczyna tracić czucie w nogach i rękach, o czym poinformował jego prawnik, Wadim Kobzew. Dodał, że u Nawalnego zdiagnozowano dwie przepukliny kręgosłupa. Prawnik odwiedził opozycjonistę w środę i w krótkich słowach opisał wizytę na Twitterze. „Aleksiej sam chodzi. Podczas chodzenia odczuwa ból. Bardzo niepokojące jest to, że choroba wyraźnie postępuje pod względem utraty czucia w nogach, dłoniach i nadgarstki ” - napisał po rosyjsku. Na początku tego tygodnia 44-letni Nawalny został przeniesiony do oddziału dla chorych w więzieniu z objawami choroby układu oddechowego. Narzekał na uporczywy kaszel i gorączkę. Kobzew dodał, że Nawalny traci kilogram dziennie. W poście na Instagramie Nawalny powiedział, że władze więzienne próbowały mu przeszkadzać w strajku głodowym, a tuż obok niego pieczono kurczaka i umieszczano słodycze w kieszeniach jego ubrań.

W środę sekretarz prasowa Białego Domu Jen Psaki powiedziała, że administracja Bidena uznała uwięzienie Nawalnego za „motywowane politycznie i rażącą niesprawiedliwość” i wezwała do jego natychmiastowego uwolnienia. Obrońcy praw człowieka mówią zaś o torturowaniu i „powolnym zabijaniu”.

NIE PRZEGAP Trucizna była w majtkach. Nawalny zadzwonił do swojego mordercy

Wystosowano list w obronie opozycjonisty z żądaniem, by udzielono Nawalnemu natychmiastowej pomocy medycznej. Podpisało go 1500 lekarzy. Jak donosi BBC adwokaci, którzy złożyli mu wizytę w areszcie, mówią, że w kolonii nie ma lekarzy, a miejscowy oddział medyczny prowadzi jeden ratownik.

ZOBACZ GALERIĘ Protest pod kolonią karną. Zatrzymana lekarka Nawalnego

Komentarze
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE
Najnowsze