Sean Connery NIE ŻYJE. Jak zmarł legendarny James Bond?

2020-10-31 13:40 bm
Sean Connery nie żyje
Autor: Wojtek Rzążewski

Nie żyje Sean Connery. Brytyjski aktor wystąpił w kilkudziesięciu filmach. Przez wielu został zapamiętamy jako James Bond. Wcielał się w jego rolę aż sidmiokrotnie! Miał 90 lat.

O śmierci aktora poinformowało BBC News. Sean Connery, wybitny szkocki aktor miał 90 lat. Był znany m.in. z roli Jamesa Bonda. Był scenarzystą, producentem filmowym. Dostał Oscara.

Sean Connery urodził się 25 sierpnia w Edynburgu. W połowie lat 50. zajął się aktorstwem. Po raz pierwszy na dużym ekranie pojawił się w 1954 roku w filmie "Lilacs in the Spring". Pierwszym znaczącym tytułem w jego filmografii był "Najdłuższy dzień", ale wiele osób zapamiętało go z postaci Jamesa Bonda. Po raz pierwszy w rolę agenta 007 wcielił się w 1961 roku w filmie "Doktor No".

Łącznie zagrał w kilkudziesięciu filmach. Bardzo wielu kinomanów kojarzy go z roli Williama z Baskerville, w którego wcielił się w filmie "Imię róży". Za tę rolę otrzymał nagrodę BAFTA.

Najcenniejszą filmową nagrodę otrzymał w 1987 roku. Sean Connery dostał Oscara za drugoplanową rolę męską w filmie "Nietykalni" Ostatnim filmem z jego udziałem była "Liga niezwykłych dżentelmanów" z 2003 roku. Po premierze oświadczył, że przechodzi na emeryturę.

W 2000 roku otrzymał tytuł szlachecki za zasługi dla sztuki filmowej. W 2004 roku w sondażu przeprowadzonym przez szkocki dziennik "The Sunday Herald" uznano go za "największego żyjącego Szkota", a w innym sondażu w 2011 roku - "za najważniejszy żyjący szkocki skarb narodowy". Ponadto Magazyn "People" uznał go w 1989 roku za "najbardziej seksownego żyjącego mężczyznę", a dekadę później za "najbardziej seksownego mężczyznę stulecia".

Od jakiegoś czasu Sean Connery walczył z nieuleczalną chorobą. Media donosiły, że nie wolno mu było samem wychodzić z domu i był pod stałą opieką pielęgniarzy. Zmarł w wieku 90 lat.

Wojciech Pszoniak - nie żyje
Najnowsze