Niezwykłe odkrycie w Pompejach. To RYDWAN. Naukowcy wyprzedzili rabusiów

2021-02-28 12:42 mw
Pompeje. Sztab naukowców odkrył rydwan w Pompejach
Autor: AP Pompeje. Sztab naukowców odkrył rydwan w Pompejach

Rydwan w Pompejach. Archeolodzy, architekci, inżynierowie, konserwatorzy zabytków i wulkanolodzy - istny sztab naukowców brał udział w odkryciu niezwykle cennego rzymskiego powozu ceremonialnego z willi na obrzeżach Pompejów. Miasto zostało pogrzebane w wyniku erupcji wulkanu w 79 r. n.e. i do dziś skrywa wiele tajemnic. Antyczne znaleziska są też celem wielu rabusiów, ale tym razem udało się ich uprzedzić.

Włoskie media rozpisują się na temat niezwykłego znaleziska sztabu naukowców, którzy odkryli pogrzebany rydwan w Pompejach pod Neapolem. Miasto zostało zniszczone w czasach cesarstwa rzymskiego przez erupcję wulkanu Wezuwiusz w 79 r. n.e., ruiny odkryto w XVI wieku. Dopiero od XVIII wieku prowadzone są badania archeologiczne, które odkrywają kolejne tajemnice zrównanego z ziemią miasta. Pompeje były domem dla około 13 tys. ludzi, kiedy zostały pogrzebane pod popiołem, kamykami pumeksu i pyłem, a naukowcy mówią, że wybuch Wezuwiusza można porównać do kilku bomb atomowych. Tym razem udało się odkryć rzymski powóz ceremonialny. 

W metrze powstanie muzeum. Nowe stacje metra będą skrywały tajemnicze eksponaty

PRZECZYTAJ Makabryczne odkrycie archeologów. Ponad 200 ciał dzieci złożonych W OFIERZE

Massimo Osanna, ustępujący dyrektor stanowiska archeologicznego w Pompejach, powiedział, że powóz był pierwszym tego rodzaju odkrytym w okolicy. Do tej pory archeolodzy odkrywali sprawne pojazdy używane do transportu i pracy, ale nie do ceremonii. - To niezwykłe odkrycie, które pogłębia naszą wiedzę o starożytnym świecie - powiedział Osanna, dodając, że powóz  był wykorzystywany podczas uroczystości dla społeczności Pompejów, takim jak parady i procesje.

W odkryciu brali udział archeolodzy, architekci, inżynierowie, konserwatorzy zabytków i wulkanolodzy. Niemal doskonale zachowany czterokołowy powóz, wykonany jest z żelaza, brązu i cyny. Został znaleziony w pobliżu stajni starożytnej willi w Civita Giuliana, około 700 metrów na północ od murów starożytnych Pompejów i blisko miejsca, gdzie znajdowały się szczątki trzech koni odkopane w 2018 roku, w tym jeden wciąż był w zaprzęgu. Wiadomo, że archeologiczne wykopaliska są też miejscem, które przyciąga złodziei. Jak podkreślają naukowcy w przypadku rydwanu można mówić o cudzie, bo rabusie byli blisko rydwanu, jednak do niego nie dotarli. 

ZOBACZ GALERIĘ PONIŻEJ CZTEROKOŁOWEGO RYDWANU

Komentarze
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE
Najnowsze