Nowe wytyczne Watykanu w sprawie pochówków. Chodzi o prochy zmarłych

i

Autor: krzys16/cc0/pixabay zdjęcie ilustracyjne

Papież zezwolił na zmiany

Nowe wytyczne Watykanu w sprawie pochówków. Chodzi o prochy zmarłych

2023-12-12 17:45

Watykan zdecydował, że niewielka ilość prochów zmarłego będzie mogła być przechowywana w ważnym dla niego za życia miejscu. Dotychczas taka praktyka była zakazywana przez Kościół. Równocześnie Dykasteria Nauki Wiary przypomniała, że "prochy z zasady muszą być przechowywane w miejscu świętym", czyli na cmentarzu lub w świątyni. W dalszym ciągu zabronione jest rozsypywanie prochów zmarłego.

Nowe wytyczne Watykanu w sprawie pochówków. Wierni będą mogli zachować część prochów zmarłego

Na wniosek metropolity Bolonii kardynała Matteo Zuppiego Watykan wydał nowe wytyczne w sprawie pochówków. Zgodnie z decyzją Stolicy Apostolskiej wierni będą mogli zwrócić się o pozostawienie niewielkiej części prochów zmarłego i przechowywanie ich w miejscu ważnym dla niego za życia. Pozostała część prochów będzie jednak musiała został pochowana w miejscu poświęconym, czyli na cmentarzu lub w świątyni. Powodem takiego zalecenia jest potrzeba „zmniejszenia ryzyka odsunięcia zmarłych od modlitwy i pamięci krewnych i wspólnoty chrześcijańskiej” oraz uniknięcia „zapomnienia czy braku szacunku”, a także „nieodpowiednich czy przesądnych praktyk”.

Prochów nie będzie można rozsypywać. Ksiądz ma prawo odmówić katolickiego pogrzebu w sytuacji, gdy bliscy zmarłego deklarują chęć rozsypywania jego prochów np. w ogrodzie czy w morzu. Tekst odpowiedzi w sprawie pochówków podpisał prefekt Dykasterii Nauki Wiary i zatwierdził papież.

Czym jest Dykasteria Nauki Wiary?

Dykasteria Nauki Wiary to jeden z najważniejszych urzędów Watykanu. Została ustanowiona w XVI wieku przez papieża Pawła III. Przez lata zmieniała się jej nazwa. Wcześniej instytucja nosiła miano Świętej Inkwizycji czy Świętego Oficjum. Od lipca 2023 r. na czele Dykasterii Nauki Wiary stoi argentyński kardynał Victor Manuel Fernández. Bezpośrednio przez wyborem na papieża prefektem Dykasterii Nauki Wiary (wówczas Kongregacji Nauki Wiary) był kard. Joseph Ratzinger (Benedykt XVI).

Sonda
Jak oceniasz instytucję Kościoła?
Awaria w centrum Warszawy. Nowa iluminacja już nie działa

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki