Nowe zakłady produkujące szczepionki i zmiany w przechowywaniu. Oświadczenie EMA.

2021-03-26 19:53

Europejska Agencja Leków (EMA) podała nowe zalecania dotyczące temperatury przechowywania szczepionek Pfizer/BioNTech, a także dała zielone światło na stworzenie nowej fabryki szczepionek AstraZeneca/Oxford, Moderny i Pfizer/BioNTech. Zobacz, jakie zmiany ogłosiła EMA.

AstraZeneca będzie produkowana w Polsce? Trwają rozmowy na ten temat

i

Autor: Associated Press

Komitet ds. Leków dla Ludzi (CHMP) Europejskiej Agencji Leków przyjął kilka ważnych zaleceń, które zwiększą możliwości produkcyjne i podaż szczepionek COVID-19 w UE. Fiolki szczepionki przeciwko koronawirusowi firmy Pfizer/BioNTech można przechowywać w „normalnych temperaturach” zamrażania przez krótkie okresy zamiast w bardzo niskiej temperaturze - poinformował w piątek unijny regulator leków. Jak można przeczytać w oświadczeniu na stronie EMA „transport i przechowywanie fiolek tej szczepionki jest możliwe w temperaturze od -25 do -15 -C (tj. w temperaturze standardowych zamrażarek farmaceutycznych) przez jednorazowy okres dwóch tygodni”.

PRZECZYTAJ Nowe badania szczepionki AstraZeneca. Jaka jest jej skuteczność?

Jest to alternatywa dla długotrwałego przechowywania fiolek w specjalnych zamrażarkach w temperaturze od -90 do -60˚C. Zmiany w przechowywaniu mają ułatwić szybkie wprowadzenie i dystrybucję szczepionki w UE poprzez zmniejszenie zapotrzebowania na bardzo niską temperaturę w chłodni w całym łańcuchu dostaw.

Mieszkańcy Warszawy szturmują markety budowlane przed lockdownem

EMA poinformowała też o zatwierdzeniu powstania nowych zakładów produkcyjnych szczepionek. Jeden z nich ma powstać w Szwajcarii, w zakładzie Lonza w gminie Visp. Będzie służyć do produkcji substancji czynnej i półproduktów gotowych do szczepionki Moderna. Nowy zakład produkcyjny został zatwierdzony do produkcji substancji czynnej szczepionki COVID-19 firmy AstraZeneca. Zaś w Lejdzie w Holandii w zakładzie Halix ma ruszyć produkcja substancji czynnej szczepionki AstraZeneca.  W Niemczech w Marburgu będzie działać nowy zakład produkcji szczepionki Comirnaty opracowanej przez firmy BioNTech/Pfizer.

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki