Żołnierze z AZOVa wolni

i

Autor: Telegram Żołnierze z AZOVa wolni

Wojna na Ukrainie

Obrońcy Azowstalu wrócili z rosyjskiej niewoli! Niespodziewany zwrot akcji! "215 dobrych informacji"

2022-09-22 10:08

"Dziś mam dla was 215 dobrych informacji, właśnie dokonaliśmy wymiany, uwalniając z rosyjskiej niewoli 215 bohaterskich obrońców Ukrainy" - taką informację przekazał w czwartek (22 września) nad ranem prezydent Ukrainy, Wołodymyr Zełenski. Ukraińcy zostali wymienieni na 55 rosyjskich jeńców i prorosyjskiego polityka Wiktora Medwedczuka. "200 bojowników za fana Rosji" - kpił prezydent Ukrainy.

Wymiana jeńców na linii Ukraina - Rosja. Zełenski przekazał dobre informacje

Bardzo dobre informacje z Ukrainy. W czwartek (22 września), nad ranem Wołodmyr Zełenski przekazał, że udało się uwolnić z rosyjskiej niewoli 215 Ukraińców. "Sprowadzamy naszych ludzi do domu (...) to wyraźne zwycięstwo naszego państwa, całego społeczeństwa. 215 rodzin będzie mogło znów zobaczyć swoich bliskich" - powiedział w orędziu do swojego narodu. Ukraińscy bojownicy zostali wymienieni na 55 rosyjskich jeńców i jednego prorosyjskiego polityka, Wiktora Medwedczuka.

Obrońcy Azowstalu - "215 bojowników za jednego fana Rosji"

"Wśród wymienionych jeńców jest 108 żołnierzy pułku Azow i w sumie 188 bohaterskich obrońców zakładów Azowstal w Mariupolu, a także żołnierze Gwardii Narodowej, armii, marynarki wojennej, straży granicznej, policjanci, członkowie obrony terytorialnej, funkcjonariusze Służby Bezpieczeństwa Ukrainy i inni" - wymieniał Zełenski. Przy okazji zakpił: "Wymieniliśmy jednego fana Rosji na 200 bojowników" -  powiedział, odnosząc się do przekazania Rosji Medwedczuka. 

CZYTAJ TAKŻE: Tak Putin nagrywał orędzie o mobilizacji! Interweniowali lekarze, nie mógł złapać oddechu!

Express Biedrzyckiej: Gen. Pacek rozgryzł Putina! Wie, co robi wobec Europy Zachodniej

Kim jest Wiktor Medwedczuk?

Wiktor Medwedczuk to aresztowany w kwietniu, podczas próby ucieczki do Rosji, ukraiński polityk, uznawany za lobbystę interesów Rosji w Kijowie. Medwedczuk był jednym z liderów zdelegalizowanej prorosyjskiej partii Opozycyjna Platforma-Za Życie. Jest też kolegą Putina. Od maja 2021 r. przebywał w areszcie domowym oskarżany o zdradę stanu i kradzież surowców na zajętym przez Rosję Krymie. "Miał zostać wymieniony na 50 Ukraińców, ale po negocjacjach, udało się podnieść liczbę uwolnionych do 200" - podkreślał Zełenski. "Bez żalu oddajemy Medwedczuka w zamian za prawdziwych żołnierzy".

CZYTAJ TAKŻE: Cały świat kpi z Putina! Chodzi o pogrzeb królowej Elżbiety II. "To musiał być cios"

Wojna na Ukrainie. Skazani na śmierć Ukraińcy odzyskali wolność

Druga część negocjacji z Rosją dotyczyła pięciu ukraińskich dowódców. Są nimi:

  • Serhij Wołyński,
  • Światosław Pałamar,
  • Denys Prokopenko,
  • Ołeh Chomenko
  • i Denys Szłeha.

"To piątka superbohaterów" - powiedział Zełenski, dodając, że negocjacje dotyczące ich uwolnienia były najdłuższe i najtrudniejsze, a dowódcom w niewoli groziło najgorsze. Trzecia, ostatnia część umowy z Rosją dotyczy uwolnienia 10 cudzoziemców walczących za Ukrainę. Wśród nich są Brytyjczycy, skazani w Rosji na śmierć. 

Sonda
Czy Rosja przegra wojnę?
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE