OGROMNE protesty na ulicach amerykańskich miast. Chodzi o dostęp do broni

2018-03-25 11:51

Nawet kilkaset tysięcy Amerykanów  w kilku amerykańskich miastach (najwięcej w Waszyngtonie) wzięło udział w demonstracjach pod hasłem "March for Our Lives". Sprzeciwiają się oni powszechnemu dostępowi do broni i chcą jego ograniczenia. Uczestnicy marszu uczcili również pamięć ofiar strzelanin w szkołach, do których w ostatnim czasie regularnie dochodzi.

Inicjatorami marszu byli licealiści ze szkoły Marjory Stoneman Douglas High w Parkland na Florydzie, w której w strzelaninie w lutym zginęło 17 osób. Główna manifestacja odbyła się w Waszyngtonie w parku National Mall w pobliżu Kapitolu. Na scenie wystąpiła dziewięcioletnia wnuczka Martina Luthera Kinga, Yolanda Renee King, która nawiązując do słynnej wypowiedzi dziadka powiedziała: „Mam marzenie, że (...) ten świat powinien być wolny od broni”.

Ocenia się, że to jeden z największych protestów młodzieży od czasów wojny w Wietnamie.

800 podobnych pochodów zorganizowano w całym kraju, od Bostonu po Los Angeles. Uczniowie, nauczyciele, rodzice, ocaleni ze strzelanin oraz celebryci, zabrali głos w obronie przed przemocą z użyciem broni palnej.

Protestujących wsparł były prezydent, Barack Obama, który napisał: – Michelle i ja jesteśmy niezwykle zainspirowani wszystkimi tymi młodymi ludźmi, którzy sprawili, że doszło do dzisiejszych marszy (...). Nic nie może stanąć na drodze milionów głosów wołających o zmianę:

 

 

"Washington Post” w sobotę podał szokującą statystykę, którą redakcja przygotowała na tę okazję. Jak napisano: – Od masakry w liceum w Columbine w 1999 roku ponad 187 tys. uczniów szkół podstawowych i średnich było świadkami strzelanin w szkolnych kampusach, w godzinach nauki. To oznacza, że liczba dzieci, które przeżyły wstrząs związany ze strzelaniną w miejscach nauki przekracza populację (...) miasta Fort Lauderdale na Florydzie.

Zobacz także: Strzelanina w akademiku

Nowe perfumy? Odśwież swoją kosmetyczkę z kuponami ze strony Elnino Parfum kody rabatowe.

Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE