Omar Sangare gościem specjalnym Festiwalu Filmowego w Gdyni.

2015-08-17 2:00

Mieszkający na co dzień w Nowym Jorku polski aktor Omar Sangare pojawi się we wrześniu na największym festiwalu filmowym w Polsce jako gość specjalny. Został zaproszony do Gdyni w związku z pokazem filmu „Aktorka”, w którym wystąpił u boku m. in. Meryl Streep, Andrzeja Wajdy, Daniela Olbrychskiego i Małgorzaty Potockiej. Wszyscy oni współpracowali i przyjaźnili się z Elżbietą Czyżewską, o której dokument opowiada. Film został nakręcony w Nowym Jorku i Warszawie, a wiosną tego roku pokazała go TVP2.

Omar Sangare poznał Elżbietę Czyżewską w latach 90., przy okazji warszawskiej inscenizacji „Szóstego stopnia oddalenia” na scenie Teatru Dramatycznego. W filmie Omar opowiada o kulisach produkcji tego przedstawienia, o atmosferze wokół jego premiery, a także o tym, jak wspólna praca na scenie przerodziła się w wieloletnią przyjaźń.- Kolejnym wątkiem filmu jest praca Omara nad rolą w nowojorskim spektaklu „Trzy przypadki wygnania”, w którym zagrał Czyżewską w Nowym Jorku trzy lata po jej śmierci. Ta rola została napisana specjalnie dla niego przez wybitnego nowojorskiego scenarzystę Johna Guare’a, również przyjaciela Elżbiety. Przedstawienie zostało wyprodukowane w Teatrze Atlantic na Manhattanie, a jego zapis filmowy można obejrzeć w bibliotece Lincoln Center – mówi Marcin Lipinski, General Manager  UNITED SOLO the world’s largest solo theatre festiwal. Tegoroczny Festiwal Filmowy w Gdyni odbędzie się po raz 40. w dniach 14-19 września. Jest to jedno z najważniejszych wydarzeń kulturalnych w kraju, zjeżdżają na niego goście z Polski i zagranicy. Program festiwalu to nie tylko konkurs o legendarne Złote Lwy, ale też pokazy specjalne, przegląd kina niezależnego, prelekcje, warsztaty, koncerty, wystawy i spotkania z widzami. Pokaz filmu z Omarem zaplanowany jest na 18 września.

Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE
Najnowsze