Papież uderza w bogatych księży! Odbiera im przywileje

i

Autor: Andrew Medichini/AP Papież uderza w bogatych księży! Odbiera im przywileje

Decyzja Franciszka

Papież uderza w bogatych księży! Odbiera im ważne przywileje

2023-03-02 9:30

Koniec wielkich przywilejów dla bogatych hierarchów Kościoła? Papież Franciszek zamierza odebrać im pewien ważny przywilej. Jak dotąd kardynałowie i inne watykańskie grube ryby mogli bezpłatnie lub za grosze mieszkać w nieruchomościach należących do Stolicy Apostolskiej. Teraz ma się to zmienić. Papież wyrzuci bogatych księży z rezydencji?

Koniec z przywilejami mieszkaniowymi kardynałów i pracowników Kurii. Jest decyzja papieża Franciszka odnośnie księży żyjących w luksusie

Widok kościelnego hierarchy pławiącego się w luksusach nikogo nie dziwi. Papież Franciszek podobno chce, by to się zmieniło. Według Vatican News papież Franciszek zamierza odebrać im pewien ważny przywilej. Jak dotąd kardynałowie i inne watykańskie grube ryby mogli bezpłatnie lub za grosze mieszkać w nieruchomościach należących do Stolicy Apostolskiej. Teraz ma się to zmienić. W watykańskich kamienicach hierarchowie, szefowie urzędów czy ważni pracownicy Kurii Rzymskiej mieszkali za darmo lub za cenę wynajmu znacznie odbiegającą od rynkowej, choć pieniędzy z pewnością im nie brakuje, a w grę wchodzą kilkusetmetrowe eleganckie apartamenty. Skąd taka decyzja papieża Franciszka?

Hierarchowie kościelni stracą luksusowe apartamenty? Papież Franciszek mówi o kryzysie

Jak głosi oficjalnie opublikowane już rozporządzenie Ojca Świętego, decyzję w sprawie darmowych lub niemal darmowych apartamentów dla ważnych osób z Watykanu podjęto wobec "rosnących zobowiązań" wobec wiernych, zwłaszcza ubogich w czasach kryzysu. Teraz zgodnie z rozporządzeniem papieża Franciszka hierarchowie kościelni, pracownicy Kurii Rzymskiej i inni dygnitarze mają płacić za swoje apartamenty dokładnie tyle samo, ile płacą osoby w ogóle nie związane zawodowo ze Stolicą Apostolską, albo wynosić się po wygaśnięciu umowy. Jest jednak pewien sposób na to, by wszystko zostało po staremu - utrzymanie wynajmu na dotychczasowych zasadach będzie możliwe, jeśli dany wniosek zatwierdzi osobiście papież. Może któremuś z hierarchów uda się obłaskawić Franciszka?

Sonda
Czy księża mają nadmierne przywileje?

QUIZ. Jesteś prawdziwym katolikiem? Test wiedzy o Kościele. 100 proc. to cud!

Pytanie 1 z 15
W jaki dzień tygodnia katolicy powinni zachowywać „wstrzemięźliwość od pokarmów mięsnych”?
Senator Kwiatkowski: Wybory najprawdopodobniej 25 października

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki