Ambasada amerykańska w Moskwie

i

Autor: East News Ambasada amerykańska w Moskwie

USA obawiają się o swoich

Pilne! Amerykańska ambasada wzywa swoich obywateli. "Natychmiast opuszczajcie Moskwę!"

2022-09-28 13:31

Ambasada USA w Moskwie wydała pilny komunikat! Kategorycznie wzywa, by amerykańscy obywatele przebywający w tej chwili w Rosji, natychmiast ją opuszczali. Powód? Obawa przed tym, że oni również mogą zostać zmobilizowani pod przymusem. "Rosja może odmówić uznania podwójnego obywatelstwa amerykańskiego, odmówić dostępu do pomocy konsularnej USA, zapobiec wyjazdowi z Rosji i nakazać mobilizację".

Władze Stanów Zjednoczonych poważnie obawiają się o swoich obywateli, którzy w tej chwili znajdują się na terenie Rosji. W opublikowanym w środę (28 września) komunikacie pilnie wzywają, by Amerykanie jak najszybciej opuszczali kraj agresora, w przeciwnym razie mogą zostać nawet siłą zmobilizowani. "Rosyjski rząd rozpoczął 21 września mobilizację swoich obywateli do sił zbrojnych w celu wsparcia inwazji na Ukrainę. Rosja może odmówić uznania podwójnego obywatelstwa amerykańskiego, odmówić takim osobom dostępu do pomocy konsularnej USA, zapobiec ich wyjazdowi z Rosji i nakazać im mobilizację" - można przeczytać w oficjalnym ostrzeżeniu.

Mobilizacja w Rosji. USA wzywają obywateli, by wracali do domu 

Przedstawiciele ambasady amerykańskiej w Moskwie podkreślają, że już w tej chwili wyjazd z Rosji jest mocno utrudniony, a obywatele amerykańscy przebywający w tym kraju powinni sami zorganizować swój wyjazd "tak szybko, jak to możliwe". Przypomniano także, że w Rosji "prawo do pokojowych zgromadzeń i wolność wypowiedzi nie są gwarantowane" i poradzono, aby unikać wszelkich publicznych protestów", ponieważ "rosyjskie władze aresztowały obywateli USA, którzy brali udział w demonstracjach". Ambasada przestrzega też, by do odwołania zrezygnować z wyjazdów do Rosji. 

Panika w Rosji. Mężczyźni są gotowi na wszystko, by uniknąć mobilizacji

Przypomnijmy, Władimir Putin ogłosił mobilizację 21 września. Oficjalnie ma ona objąć 300 tysięcy mężczyzn, nieoficjalnie ponad milion. Rosjanie masowo opuszczają kraj, czekając w kilkudziesięciogodzinnych kolejkach na granicach. Robią wszystko, by uniknąć poboru. W poniedziałek (26 września) informowaliśmy o incydencie, do jakiego doszło w obwodzie irkuckim. 25-letni poborowy, by nie zostać zmobilizowanym, zastrzelił komendanta komisji wojskowej. Tego samego dnia inny młody człowiek na dworcu autobusowym w Riazaniu oblał się łatwopalną cieczą i podpalił. Wcześniej krzyczał, że nie chce na front. 

Komandor Dura: "Powszechna mobilizacja nic nie da. Najlepsi żołnierze Rosji poszli już 24 lutego" [Raport Złotorowicza]
Sonda
Czy jesteś za wpuszczeniem do Polski Rosjan uciekających przed mobilizacją?
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE
Nasi Partnerzy polecają