Bell-Boeing V-22 Osprey

i

Autor: Shutterstock

Tragedia lotnicza

PILNE. Katastrofa samolotu! "Runął do Oceanu Spokojnego"

2023-11-29 9:08

Katastrofa amerykańskiego samolotu! Wojskowa maszyna V-22 Osprey rozbiła się w środę, 29 listopada w pobliżu japońskiej wyspy Yakushima, co potwierdziła już japońska straż przybrzeżna. Doniesienia mówią o płonącym silniku. Samolot runął do Oceanu Spokojnego. Na pokładzie było osiem osób, ich los jest nieznany. Zorganizowano akcję ratunkową.

Katastrofa amerykańskiego samolotu wojskowego. Nieznane są przyczyny, płonąca maszyna wpadła do oceanu w pobliżu Japonii

Katastrofa lotnicza u wybrzeży zachodniej Japonii! Jak podała agencja Reutera, powołując się na japońską straż przybrzeżną, amerykańska maszyna wojskowa runęła w środę, 29 listopada o godzinie 14:47 czasu lokalnego do Oceanu Spokojnego u wybrzeży wyspy Yukushima. W Polsce było wtedy tuż po godzinie 5 rano. Na pokładzie wojskowego samolotu V-22 Osprey było w momencie katastrofy osiem osób, jak podał rzecznik japońskiej straży przybrzeżnej, ich los pozostaje nieznany. Zorganizowano akcję ratunkową, na miejsce tragedii Japończycy wysłali łodzie patrolowe i samoloty. Dlaczego doszło do katastrofy lotniczej? Relacje świadków, o których pisze Reuters, mówią o tym, że lewy silnik samolotu płonął.

Nie jest to pierwsza katastrofa takiego samolotu. Były już dwie inne

To nie pierwsza katastrofa samolotu Osprey. W sierpniu taka maszyna rozbiła się u wybrzeży północnej Australii podczas transportu żołnierzy na ćwiczenia. Zginęło wtedy trzech amerykańskich żołnierzy piechoty morskiej. Inny Osprey uległ katastrofie u wybrzeży japońskiej wyspy Okinawa w grudniu 2016 roku. Samolot V-22 Osprey to tak zwany wielozadaniowy zmiennowirnikowiec pionowego i/lub krótkiego startu i lądowania. Może on poruszać się zarówno jak helikopter, jak i samolot. Jest używany przez amerykańską piechotę morską, marynarkę wojenną USA i Japońskie Siły Samoobrony. Koszt jednej takiej maszyny wynosi ponad 71 milionów dolarów.

Sonda
Boisz się latać samolotem?

QUIZ. Test z geografii. Prawda czy fałsz? Bijemy brawo za 12/15

Pytanie 1 z 15
Na początek coś prostego. Czy Góra Kościuszki to najwyższy szczyt Australii?
Chrcynno — katastrofa samolotu. Maszyna wbiła się w hangar
Listen on Spreaker.
Nasi Partnerzy polecają