Wołodymyr Zełenski

i

Autor: President Of Ukraine flickr.com

Historyczna wizyta

Prezydent Zełenski przyleciał do Paryża

2023-02-08 22:43

Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski w środę późnym wieczorem przyleciał do Paryża, gdzie spotkał się ze swoim francuskim odpowiednikiem Emmanuelem Macronem i kanclerzem Niemiec Olafem Scholzem.

Prezydent Zełenski w Paryżu

Samolot  z prezydentem Zełenskim wylądował na podparyskim lotnisku Orly. Prezydent Zełenski został tam powitany przez ministra obrony Francji Sebastiena Lecornu. Później Zełenski przybył do Pałacu Elizejskiego i spotkał się z Emmanuelem Macronem i Olafem Scholzem. Wizyta jest drugim etapem jego europejskiej podróży, w ramach której najpierw udał się do Londynu, a w czwartek pojedzie do Brukseli na szczyt UE.

Prezydent Ukrainy powiedział - "Jestem wdzięczny za pomoc w imieniu całej Ukrainy. Prezydencie, kanclerzu, jestem tutaj, by wzmocnić naszą europejską jedność i osobiście podziękować za te nadzwyczajne wsparcie. Jestem bardzo wdzięczny, że mogę tu dzisiaj być i za to, że pojawił się taki spontaniczny pomysł spotkania". 

Przed kamerami wypowiedzieli się też prezydent Macron i kanclerz Scholz. - "Będziemy wspierać Ukrainę tak długo, jak to będzie potrzebne. To, co obywatele Ukrainy pokazują, ich wytrwałość, ich postawa w obronie ojczyzny, zasługuje na najwyższy szacunek. I my ten szacunek okazujemy od początku tej okropnej wojny. Europa stoi ramię w ramię z Ukraińcami" - powiedział niemiecki przywódca.

Sonda
Wierzysz, że wojna na Ukrainie skończy się w 2023 roku?
Express Biedrzyckiej - płk Andrzej KRUCZYŃSKI