Pilne! Szczepionka przeciw koronawirusowi zarekomendowana dla dzieci w wieku 5-11 lat

2021-11-25 13:36
Z ostatniej chwili! Szczepionka przeciw koronawirusowi rekomendowana dla dzieci od 5. roku życia
Autor: SHUTTERSTOCK Szczepionka zarekomendowana dla dzieci od 5. roku życia

Z ostatniej chwili! Europejska Agencja Leków (EMA) zaleciła właśnie, by zatwierdzić szczepionkę Comirnaty przeciwko koronawirusowi dla dzieci między 5. a 11. rokiem życia. Zalecenie EMA trafi teraz do Komisji Europejskiej, która ma wydać ostateczną decyzję w tej sprawie. Szczepionka jak dotąd była stosowana u dorosłych i dzieci od 12. roku życia.

To ważna decyzja Europejskiej Agencji Leków. W czwartek (25 listopada) poinformował o niej na Twitterze Grzegorz Cessak, prezes Urzędu Rejestracji Produktów Leczniczych. Napisał: "EMA pozytywnie rekomenduje szczepionkę p/COVID-19 dla dzieci w wieku 5-11 l. Po wnikliwej analizie danych dot. skuteczności i bezpieczeństwa zyskujemy skuteczną ochronę dla najmłodszych, ograniczającą hospitalizację i ciężki przebieg choroby". Oznacza to, że jeśli Komisja Europejska, do której zalecenie agencji trafi, zatwierdzi tę decyzję, to wkrótce pojawi się możliwość zaszczepienia przeciwko koronawirusowi maluchów od 5. roku życia. Wśród najczęściej występujących objawów niepożądanych po podaniu szczepionki dzieciom w grupie wiekowej 5-11 wymienia się te same, co u osób dorosłych, czyli m.in. zmęczenie, ból głowy, zaczerwienienie i obrzęk w miejscu wstrzyknięcia, ból mięśni i dreszcze.

CZYTAJ TAKŻE: Koszmar! Pojawił się nowy, groźny wariant koronawirusa! Czeka nas kolejna epidemia?

Koronawirus może uszkodzić słuch nieodwracalnie

Europejska Agencja Leków poinformowała też, że dawka szczepionki Comirnaty dla dzieci między 5. a 11. rokiem życia będzie mniejsza, niż u dzieci w wieku powyżej 12 lat i u osób dorosłych, a wyniesie 10 µg zamiast 30 µg. Maluchy dostaną ją w dwóch dawkach. 

CZYTAJ TEŻ: Tragedia na kanale La Manche! Zatonęła łódź z migrantami. Nie żyje co najmniej 27 osób

Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE